16 Септември, 2019
0.0188

Танер Акцок доаѓа во Скопје: Ние сме Амазон за банкарската индустрија

Објавено во: Економија 12 Септември, 2019


Тој има само 30 години, а зад него има неверојатно богато работно искуство. Моментно раководи со две банки во Германија, а во петок доаѓа во Македонија. Турчинот Танер Акцок своето работно искуство го стекнал во Мајкрософт, а повеќе пати е прогласен и за иноватор на годината. 

Во Скопје доаѓа на годинешниот Балкански претприемачки самит, а кога претриемништвото е во прашање тој е еден од најголеми „тешкаши“ во светот. Акцкок во 2013 се преселил во Сан Франциско каде го зпаочнал својот стартап AppAnalytics. Тој беше прогласен за една од водечките аналитички апликации во САД. По две сепак години успешно го продава и се сели во Берлин.

Неговата приказна таму повторно има импресивен развој. Станал директор на компанија со тројца вработени која имала за цел да направи иновација во системот на отворено банкарство. Три години подоцна Танер има тим од 200 вработени и клиенти како Deutshce Bank, Solaris Bank, Sparkasse Austria итн.Во Скопје доаѓа како говорник на Балканскиот претприемнички самит кој ќе се одржи во петок на 13 септември. Компанијата на Танер по успехот во западна Европа и договорите со 200 банки, има за цел да се прошири токму и на Балканот.

За процесот на отворено банкарство и иновацијата во финтек индустријата ќе говори самиот на balkansummit.org


Можеби ќе ве интересира

ВЛАДАТА ЌЕ СЕ ЗАДОЛЖИ: Задутре се враќа долг

ВЛАДАТА ЌЕ СЕ ЗАДОЛЖИ: Задутре се враќа долг

Бензините од полноќ ќе имаат нова цена

Бензините од полноќ ќе имаат нова цена

УТРИНСКИ ФОКУС: Има ли шанси минималната плата да биде 16.000 денари

УТРИНСКИ ФОКУС: Има ли шанси минималната плата да биде 16.000 денари

„Тиквеш“ од продажба на вина и ракија ќе направи 28,8 милиони евра!

„Тиквеш“ од продажба на вина и ракија ќе направи 28,8 милиони евра!

Чувствуваат ли граѓаните дека невработеноста се „топи“

Чувствуваат ли граѓаните дека невработеноста се „топи“

КОИ СЕ ТИЕ: Четири дами ќе и помагаат на Ангеловска во работата со државната каса

КОИ СЕ ТИЕ: Четири дами ќе и помагаат на Ангеловска во работата со државната каса

ДОМИНИРААТ ДАМИ: Ова е екипата со која ќе работи новата министерка за финансии Ангеловска

ДОМИНИРААТ ДАМИ: Ова е екипата со која ќе работи новата министерка за финансии Ангеловска

Фадил Бајрами повторно именуван за вицегувернер на Народната банка

Фадил Бајрами повторно именуван за вицегувернер на Народната банка

Оправдана ли е причината на ЕСМ: До 4 милиони евра за субвенции на клими за граѓани од Кичево, Скопје, Битола и Тетово

Оправдана ли е причината на ЕСМ: До 4 милиони евра за субвенции на клими за граѓани од Кичево, Скопје, Битола и Тетово