24 Септември, 2020
0.0433

ТАРАВАРИ ГО КАЖА УСЛОВОТ - во влада со ДУИ ако Зибери е премиер

Објавено во: Македонија 09 Август, 2020

Не е нешто ново изјавата на гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари од Алијанса за Албанците.

Но, како единствена изјава вчера дадена во контекст на формирањето на новата влада, ги разбранува духовите.

А тој вчера за телевизија Телма кажа дека коалицијата на Алијанса со Алтернатива би влегле во Влада со ДУИ доколку мандатар биде Насер Зибери.

„Формирањето на Влада е игра на бројки, нормално, ние сме кажале, ако мандатар е Насер Зибери, ние ќе го поддржиме. Ако не, сите други комбинации кадешто би се нашле со некого со одредени програмски точки и принципи на добро владеење, тука сме да помогнеме и доколку можеме да направиме 61 пратеник без ДУИ“, рече Таравари. 

И претходно од оваа коалиција изјавуваа дека би поддржале влада со премиер Албанец. 

Но, истовремено, го повикаа ДУИ доколку тоа не се реализира, тие да заминат во опозиција. 

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, пак, вчера во интервју за Канал 5 рече дека нема да бидат дел од Влада во која е и ДУИ, но исто така потенцираше дека не може да влезат во преговори без нивниот коалициски партнер Алијанса за Албанците.

Можеби ќе ве интересира

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците