26 Април, 2019
0.0202

Таравари вели дека нема сите членови на ДУИ да гласаат за Пендаровски

Објавено во: Македонија 26 Март, 2019

Арбен Таравари, генералниот секретар на Алијансата за Албанците, синоќа во емисијата на „Клик Плус“ на ТВ21 го испровоцира опонентот од ДУИ, Артан Груби, дека половина од партиските членови на владиниот коалиционен партнер нема да гласаат за Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори, туку за Блерим Река.

Ова е уште една „отровна стрела“ на градоначалникот на Гостивар против власта, откако претходно како гостин во Алсат рече дека во вториот круг од претседателските избори ќе учествуваат Река и Гордана Силјановска Давкова.

Река има поддршка од опозициските албански партии Алијансата за Албанците и Беса, додека ДУИ се договори со СДСМ заедно да го поддржат Пендаровски.

Инаку Груби, за поддршката на ДУИ за Пендаровски, рече дека во 2014 година тој бил партиски канидат на СДСМ, додека сега неговото кадидирање било концепт кој ќе го промовира и неговата партија.

Инаку Таравари самиот призна во емисијата дека на претходните избори гласал за Пендаровски во вториот круг во 2014-та.


Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО БИТОЛСКО: Загина маж од Холандија

СООБРАЌАЈКА ВО БИТОЛСКО: Загина маж од Холандија

ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ВНИМАВАЈТЕ: Ваква е состојбата на патиштата

ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ВНИМАВАЈТЕ: Ваква е состојбата на патиштата

(ФОТО) Гужва на Табановце: Македонците одлучиле празникот да го поминат во Србија

(ФОТО) Гужва на Табановце: Македонците одлучиле празникот да го поминат во Србија

Се работи ли за крвна одмазда: Кој и зошто уби мештанин на Рашче

Се работи ли за крвна одмазда: Кој и зошто уби мештанин на Рашче

Зошто денешниот ден Велики петок е најтешкиот ден за Христијаните

Зошто денешниот ден Велики петок е најтешкиот ден за Христијаните

Силјановска: Кирацовски вработува со непотизам, Пендаровски: Јанушев е обвинет за криминал со кинеските автобуси

Силјановска: Кирацовски вработува со непотизам, Пендаровски: Јанушев е обвинет за криминал со кинеските автобуси

Временска прогноза: Сонце, потопло и дожд предвидуваат синоптичарите за продолжениот викенд

Временска прогноза: Сонце, потопло и дожд предвидуваат синоптичарите за продолжениот викенд

ФОКУС НА ДЕНОТ: Непотизмот царува, нов претседател на Врховен суд, уште еден притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Непотизмот царува, нов претседател на Врховен суд, уште еден притвор

Заев: Секогаш има толку неважечки ливчиња

Заев: Секогаш има толку неважечки ливчиња