21 Февруари, 2019
0.2439
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

ТАВ Македонија и порачува на Владата да се откаже од идејата

Објавено во: Економија 06 Декември, 2018

ТАВ Македонија и порача на маледонската Влада да се откаже уште сега од идејата за воведување национален авиопревозник, по најавите на министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски дека ќе се анализира состојбата за да се види дали има реални услови за тоа. 

Искуствата со националните авио-компании не влеваат многу оптимизам, порачуваат од операторот на двата македонски аеродороми во Скопје и Охрид.

„Ако ги гледате финансиските бројки за компаниите национални превозници од регионот, тие имаат финансиски проблеми или се купени од други компании. Ние поддржуваме формирање национален авиопревозник, но мое лично мислење е дека Владата не треба финансиски да ја поддржува компанијата национален авиопревозник туку таа треба да биде способна сама финансиски да се одржува“, изјави Алпер Ерсој, генерален директор на „ТАВ Македонија“.

Идеја за воведување на национален авиопревозник имаше и претходната власт, односно министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески но тоа никогаш не се оствари.


Можеби ќе ве интересира

Конечно надвладеа паметниот телевизор во Македонија

Конечно надвладеа паметниот телевизор во Македонија

Кој плати 413.000 евра за акции во „Макошпед“?

Кој плати 413.000 евра за акции во „Макошпед“?

Kој во Македонија зема бруто плата од 168 475 денари?

Kој во Македонија зема бруто плата од 168 475 денари?

Заев и Тевдовски го примија на средба лидерот на „Антикоцкање“

Заев и Тевдовски го примија на средба лидерот на „Антикоцкање“

Просечна плата: Лани поголема од преклани, ама дали е доволна?

Просечна плата: Лани поголема од преклани, ама дали е доволна?

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци