24 Јуни, 2018
0.3865
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ТАВ продаде 3,7% од сопственичкиот удел за огромна капитализација

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Тепе Иншат и Сера Јапи продадоа дел од своите акции во ТАВ аеродромите во вкупен износ од 3,76 % од сопственичкиот удел во компанијата. Продадени се 13.659.376 акции, а посочено е дека холдинзите нема да продаваат акции во наредните 270 денови. Тепе Иншат сега ќе поседува 5,06% од вкупниот број на акции во ТАВ, додека пак Сера Јапи сега има 1,29% сопственички удел во холдингот. Една акција се продаваше за 19,85 турски лири што е околу 5 евра по акција. Тоа значи дека ТАВ со оваа продажба стекна капитализација од околу 66 милиони евра. 

- Како основачи и акционери на ТАВ Аеродроми, ние продадовме само дел од нашите акции. Нашите учества во одборите ќе продолжат. Сера Јапи продолжи во ист начин како и со продажбата на делот на акции на Тепе Иншат. Иако, се работи за мало количество во споредба со последната продажба на удели во Борса Инстанбул, високата побарувачка од странските институционални инвеститори резултираше во многу брз пласман што ја покажува довербата во нашата компанија и земја, посочи Сани Шенер, генералниот извршен директор на ТАВ Аеродроми.

Сани Шенер ќе продолжи како генерален извршен директор на компанијата до почетокот на 2020 кога ќе продолжи како претседавач на Бордот на директори уште најмалку две години. Бордот има вкупно 11 членови од различните сектори на ТАВ.

Продажбата на акцискиот удел беше извршена под надзор на Credit Suisse Securities.

Тепе Иншат го претставува градежниот дел од ТАВ кој прерасне во гигант како на домашно тло во Турција, така и со проектите во странство. 

Сера Јапи, пак е семејна компанија основана во 1995 година од инженерот д-р Сани Шенер со инвестиции и во недвижниот сектор. 

ТАВ оперира со два аеродрома во Македонија, „Александар Велики“ во Скопје, и „Св. апостол Павле“ во Охрид. 


Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена