23 Октомври, 2018
0.5713
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

ТЕ-ТО: Работиме законски, со стечајот не се оштетени доверители

Објавено во: Економија 21 Септември, 2018

Сите активности на ТЕ-ТО АД Скопје се одвиваат согласно законите во Македонија, реагираат денеска од компанијата Велат дека ги почитуваат сите одлуки на надлежните институции и постапуваат по нив. Тврдат дека сите други тврдења се обид за искривување на вистината и обид за манипулација со фактичката состојба.

„ТЕ-ТО АД Скопје ја изнесе пред надлежните институции целокупната документација и фактичка состојбаи истата, согласно законите, беше прифатена, бидејќи аргументите беа евидентни. Една од засегнатите страни, во јавноста постојано изнесува тврдења кои не се засновани на факти, ниту се поткрепени со докази. Планот за реорганизација е изготвен според објективни критериуми, согласно сите законски процедури и предвидува рамноправен третман на сите доверителиСо планот за реорганизација, не само што не се оштетени доверителите, како што се тврди неосновано, туку напротив овозможува најдобра заштита на интересите на доверителите, поради што тие го поддржаа со огромно мнозинство, стои во реакцијата.

Велат дека ќе продолжат да испорачуваат топлинска и електрична енергија и со сите други редовни активности, а сите вработени во компанијата ќе останат во редовен работен однос и со редовни примања, согласно законот. 

„Тоа е во најдобар интерес на акционерите и на државата имајќи во предвид дека ТЕ-ТО АД Скопје е една од најголемите гринфилд инвестиции во Македонија која работи согласно највисоките стандарди во енергетиката и екологијата, велат од ТЕ-ТО.Можеби ќе ве интересира

РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ: Со колку пари Владата ќе ги одглавува задолжените општини

РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ: Со колку пари Владата ќе ги одглавува задолжените општини

Државата ќе враќа општински долгови, одговорност од градоначалници нема

Државата ќе враќа општински долгови, одговорност од градоначалници нема

СТАТИСТИКА: Што јадат и пијат Македонците?

СТАТИСТИКА: Што јадат и пијат Македонците?

Од Владата се бара противпожарен авион

Од Владата се бара противпожарен авион

Што и стори гласањето за уставните измени на берзата?

Што и стори гласањето за уставните измени на берзата?

Светот се тресе, Арапите имаат адут во раката

Светот се тресе, Арапите имаат адут во раката

ОБЈАВЕНА ЛИСТА: Ова се најмоќните муслимани во светот

ОБЈАВЕНА ЛИСТА: Ова се најмоќните муслимани во светот

ОГЛАС: Се бараат 33 работници за плата до 23.000 денари

ОГЛАС: Се бараат 33 работници за плата до 23.000 денари

Сите би сакале плати како нивните - топ македонски професии

Сите би сакале плати како нивните - топ македонски професии