21 Јули, 2019
0.0215

Телохранителите проговорија: Асанж водел „ексцентричен“ живот во амбасадата во Еквадор

Објавено во: Свет 15 Април, 2019

Престојот на Џулијан Асанж во еквадорската амбасада во Лондон се покажало како мнгу скап собир, а покрај тоа и со своето ексцентрично однесување го нервирал персоналот на амбасадата, пишува шпански Ел Паис повикувајќи се на телохранителите на познатиот возбудувач.

Асанц, австралиски државјанин, пронајде прибежиште од судскиот прого во амбасадата на Еквадор и таму помина седум години. Меѓутоа, во четвртокот, основачот на Викиликс беше уапсен од британската полиција откако Еквадор му го укина статусот на азил.

Неговите шпански телохранители прераскажуваат дека во 2016 година тие требало да донесат водоводџии од Шпанија за да го поправат тоалетот што го користел. Само тоа чинело 4.500 долари. Локален мајстор не е ангажиран, бидејќи имало страв дека ќе постави уреди за прислушување во амбасадата. Сепак, ова не е единствената анегдота со тоалетот.

Имено, Асанж не пуштал вода по користење на WC-то, и во своето ексцентрично однесување, чуварите исто така вбројувале и давање интервјуа во гаки.

Го посетувале многу ѕвезди, како што се Лејди Гага, Јоко Оно и нејзиниот син, Шон Ленон, дизајнерот Вивијан Вествуд, како и бројни новинари.

За телевизиски интервјуа, облекуваше само маица, а надолу носеше само гаки, тврдат телохранителите.

Персоналот на амбасадата се иритирал и од неговото готвење на мал електричен шпорет. Тој го поминувал времето возејќи скејтборд во ходниците и играјќи со топка.

Неговиот тим за безбедност од Кадис, шпанскиот град, го плаќала тајна служба во главниот град на Еквадор.

Нивната мисија заврши во 2017 година кога власта беше преземена во Еквадор од страна на умерениот претседател Ленин Морено, наследувајќи го левичарот Рафаел Кореа.

Изборот на Морено во 2017 година за Претседател на Еквадор ги промени сите.

Еквадорскиот претседател се дистанцираше од претседателот на Венецуела, ги нормализира односите со САД и со ММФ.

Кореа, од друга страна, морал да остане во Белгија, каде што избегал за да избегне кривично гонење, бидејќи бил обвинет дека набрзо киднапирал еден од неговите противници.

Поранешниот претседател во четвртокот го обвини неговиот наследник дека е одговорен за апсењето на Асанж, критикувајќи ја неговата "човечка беда" и "злосторство што човештвото никогаш нема да го заборави".

Сепак, надвор од овој политички контекст, "Морено едноставно го затвори прашањето кое не беше ниту корисно ниту штетно за земјата", рече Мишел Леви од Андскиот универзитет Симон Боливар од Еквадор.

Помеѓу 2012 и 2018 година, официјален Еквадор потроши 6,2 милиони долари за осигурување и дневен трошок за гостите на својот гостин, според податоците на Министерството за надворешни работи на Еквадор.

Според мислењето на Франческо Лопез-Бермудес, специјалист за меѓународни односи на Универзитетот Св. Фрањо од еквадорската престолнина, Еквадор "никогаш не требало да се меша во тој случај".

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Иранските командоси како се инфилтрирале во британскиот брод

(ВИДЕО) Иранските командоси како се инфилтрирале во британскиот брод

Во Украина се одржуваат парламентарни избори

Во Украина се одржуваат парламентарни избори

(ВИДЕО) ДРАМА НА СИЦИЛИЈА: Вулканот Етна исфрлаше лава, затвори два аеродроми

(ВИДЕО) ДРАМА НА СИЦИЛИЈА: Вулканот Етна исфрлаше лава, затвори два аеродроми

Илјадници луѓе протестираа во Москва поради одбивање на кандидатури за изборите

Илјадници луѓе протестираа во Москва поради одбивање на кандидатури за изборите

(ВИДЕО) Иранската телевизија објави видео снимки од запленет британски танкер

(ВИДЕО) Иранската телевизија објави видео снимки од запленет британски танкер

Тензиите меѓу Велика Британија и Иран се зголемуваат со запленувањето на двата танкери

Тензиите меѓу Велика Британија и Иран се зголемуваат со запленувањето на двата танкери

Ангела Меркел сака да ужива во здрав живот по политичката кариера

Ангела Меркел сака да ужива во здрав живот по политичката кариера

Трамп: Убеден сум дека соборивме ирански дрон

Трамп: Убеден сум дека соборивме ирански дрон

МИНИСТЕР СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Вечера платил со службена картичка

МИНИСТЕР СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Вечера платил со службена картичка