25 Април, 2019
0.0213

Телохранителите проговорија: Асанж водел „ексцентричен“ живот во амбасадата во Еквадор

Објавено во: Свет 15 Април, 2019

Престојот на Џулијан Асанж во еквадорската амбасада во Лондон се покажало како мнгу скап собир, а покрај тоа и со своето ексцентрично однесување го нервирал персоналот на амбасадата, пишува шпански Ел Паис повикувајќи се на телохранителите на познатиот возбудувач.

Асанц, австралиски државјанин, пронајде прибежиште од судскиот прого во амбасадата на Еквадор и таму помина седум години. Меѓутоа, во четвртокот, основачот на Викиликс беше уапсен од британската полиција откако Еквадор му го укина статусот на азил.

Неговите шпански телохранители прераскажуваат дека во 2016 година тие требало да донесат водоводџии од Шпанија за да го поправат тоалетот што го користел. Само тоа чинело 4.500 долари. Локален мајстор не е ангажиран, бидејќи имало страв дека ќе постави уреди за прислушување во амбасадата. Сепак, ова не е единствената анегдота со тоалетот.

Имено, Асанж не пуштал вода по користење на WC-то, и во своето ексцентрично однесување, чуварите исто така вбројувале и давање интервјуа во гаки.

Го посетувале многу ѕвезди, како што се Лејди Гага, Јоко Оно и нејзиниот син, Шон Ленон, дизајнерот Вивијан Вествуд, како и бројни новинари.

За телевизиски интервјуа, облекуваше само маица, а надолу носеше само гаки, тврдат телохранителите.

Персоналот на амбасадата се иритирал и од неговото готвење на мал електричен шпорет. Тој го поминувал времето возејќи скејтборд во ходниците и играјќи со топка.

Неговиот тим за безбедност од Кадис, шпанскиот град, го плаќала тајна служба во главниот град на Еквадор.

Нивната мисија заврши во 2017 година кога власта беше преземена во Еквадор од страна на умерениот претседател Ленин Морено, наследувајќи го левичарот Рафаел Кореа.

Изборот на Морено во 2017 година за Претседател на Еквадор ги промени сите.

Еквадорскиот претседател се дистанцираше од претседателот на Венецуела, ги нормализира односите со САД и со ММФ.

Кореа, од друга страна, морал да остане во Белгија, каде што избегал за да избегне кривично гонење, бидејќи бил обвинет дека набрзо киднапирал еден од неговите противници.

Поранешниот претседател во четвртокот го обвини неговиот наследник дека е одговорен за апсењето на Асанж, критикувајќи ја неговата "човечка беда" и "злосторство што човештвото никогаш нема да го заборави".

Сепак, надвор од овој политички контекст, "Морено едноставно го затвори прашањето кое не беше ниту корисно ниту штетно за земјата", рече Мишел Леви од Андскиот универзитет Симон Боливар од Еквадор.

Помеѓу 2012 и 2018 година, официјален Еквадор потроши 6,2 милиони долари за осигурување и дневен трошок за гостите на својот гостин, според податоците на Министерството за надворешни работи на Еквадор.

Според мислењето на Франческо Лопез-Бермудес, специјалист за меѓународни односи на Универзитетот Св. Фрањо од еквадорската престолнина, Еквадор "никогаш не требало да се меша во тој случај".

Можеби ќе ве интересира

Оставки во Шри Ланка по велигденските напади

Оставки во Шри Ланка по велигденските напади

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки