25 Март, 2019
0.0216

Телохранителот на Бин Ладен со години прима социјално во Германија

Објавено во: Свет 24 Април, 2018

Поранешниот телохранител на убиенот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен веќе со години со своето семејство живее во Бохум и прима социјална помош, затоа што германскиот суд одлучил дека не смее да биде протеран во родниот Тунис, објавија германските медиуми.

Партијата Алтернативна за Германија (АфД) поднела барање до регионалната влада на Северна Рајна-Вестфалија за лицето именувано, од безбедносни причини само како Сами А. Таа соопшти дека Сами А. месечно прима повеќе од илјада евра државна помош, а на ова треба да се додадат и околу 150 евра по дете и други форми на помош.

Тунижанецот  Сами А. од 1997 година живее во Германија и се смета за опасна особа тој е под постојан надзор и секојдневно мора да се пријавува во полиција, пренесе Би-би-си.

Се тврди дека во 2012 година еден германски суд одлучил дека Сами А. не може да биде протеран во Тунис, бидејќи таму му се заканува мачење. 

Сами А. пристигнал во Германија на студии, но од 1999 година неколку години престојувал во џихадистичките кампови во Авганистан, каде што напредувал до позиција како еден од телохранителите на терористичкиот лидер Осама бин Ладен.

„Германскиот закон за азил тука се злоупотребува до максимум - ние треба од даночните пари да финансираме еден терорист, поради тоа што не смееме да го протераме“- изјави за германскиот дневен весник Билд, демохристијанскиот политичар Екхарт Реберг.

Се наведува дека градските власти во Бохум во неколку наврати се обиделе да ја укинат дозволата за престој на Сами А., но секој пат одлука морала да биде повлечена поради пресудата во корист на Тунискиот државјанин кој во меѓувреме добил четири деца.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

Венецуела повторно е во мрак

Венецуела повторно е во мрак

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град

(ФОТО) НАПНАТО ВО ВЕНЕЦУЕЛА: Руски војници слетале во Каракас, Гваидо го повикува народот за операција

(ФОТО) НАПНАТО ВО ВЕНЕЦУЕЛА: Руски војници слетале во Каракас, Гваидо го повикува народот за операција

Трамп откако обвинителот не најде докази: Срамота што така му правевте на ваш претседател

Трамп откако обвинителот не најде докази: Срамота што така му правевте на ваш претседател

Во оваа земја не се раѓаат деца со Даунов синдром

Во оваа земја не се раѓаат деца со Даунов синдром

(ВИДЕО) Руските авио-џинови „Иљушин“ и „Антонов“ слетаа во Каракас

(ВИДЕО) Руските авио-џинови „Иљушин“ и „Антонов“ слетаа во Каракас

(ВИДЕО) Грци го бркаа заменик-спикерот во Мелбурн поради Преспанскиот договор

(ВИДЕО) Грци го бркаа заменик-спикерот во Мелбурн поради Преспанскиот договор