20 Мај, 2018
0.3326
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Телохранителот на Бин Ладен со години прима социјално во Германија

Објавено во: Свет 24 Април, 2018

Поранешниот телохранител на убиенот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен веќе со години со своето семејство живее во Бохум и прима социјална помош, затоа што германскиот суд одлучил дека не смее да биде протеран во родниот Тунис, објавија германските медиуми.

Партијата Алтернативна за Германија (АфД) поднела барање до регионалната влада на Северна Рајна-Вестфалија за лицето именувано, од безбедносни причини само како Сами А. Таа соопшти дека Сами А. месечно прима повеќе од илјада евра државна помош, а на ова треба да се додадат и околу 150 евра по дете и други форми на помош.

Тунижанецот  Сами А. од 1997 година живее во Германија и се смета за опасна особа тој е под постојан надзор и секојдневно мора да се пријавува во полиција, пренесе Би-би-си.

Се тврди дека во 2012 година еден германски суд одлучил дека Сами А. не може да биде протеран во Тунис, бидејќи таму му се заканува мачење. 

Сами А. пристигнал во Германија на студии, но од 1999 година неколку години престојувал во џихадистичките кампови во Авганистан, каде што напредувал до позиција како еден од телохранителите на терористичкиот лидер Осама бин Ладен.

„Германскиот закон за азил тука се злоупотребува до максимум - ние треба од даночните пари да финансираме еден терорист, поради тоа што не смееме да го протераме“- изјави за германскиот дневен весник Билд, демохристијанскиот политичар Екхарт Реберг.

Се наведува дека градските власти во Бохум во неколку наврати се обиделе да ја укинат дозволата за престој на Сами А., но секој пат одлука морала да биде повлечена поради пресудата во корист на Тунискиот државјанин кој во меѓувреме добил четири деца.

Можеби ќе ве интересира

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?