06 Февруари, 2023
0.0247

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Објавено во: Економија 01 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Западна Европа продолжува многу да се потпира на Русија како извор на дизел

Француската економија со рекордната инфлација во ноември која ги пркоси очекувањата на економистите, објави во средата Националниот институт за статистика и економски истражувања (Insee).

Според прелиминарните проценки, потрошувачките цени пораснале за 7,1% во однос на претходната година, што одговара на порастот во октомври. Аналитичарите анкетирани од Блумберг предвидуваа раст од 7%.

Во исто време, бројот на невработени во Германија постојано расте. Во ноември скокна за 17.000 на месечно ниво - на 2.540.000 невработени лица, пишува RT, врз основа на податоците на германската Федерална агенција за труд.

Статистиката објавена во средата покажа дека стапката на невработеност во земјата се зголеми на 5,6 отсто минатиот месец, од 5,5 отсто во октомври. Во исто време, аналитичарите не очекуваа промена на бројката во однос на претходниот месец.

Во извештајот се истакнува дека највисока стапка на невработеност во земјата е забележана во Бремен (10,4 отсто) и Берлин (8,9 отсто), а најниска во Баварија (3,3 отсто).

Енергетската криза продолжува да тресе

Западна Европа продолжува многу да се потпира на Русија како извор на дизел, објави во вторникот Блумберг, истакнувајќи дека регионот треба да најде нови резерви на помалку од десет недели до санкциите.

Според медиумите, повикувајќи се на податоци на „Вортекс“, Европската унија и Обединетото Кралство примиле речиси половина од увозот на дизел гориво од Русија во првите 24 дена од овој месец.

Нивоата на потпирање, наводно, скокнале од октомври, во согласност со целокупното зголемување на увозот во регионот, за да му помогнат на блокот да се справи со намалениот капацитет во Франција поради националните штрајкови таму.

Во меѓувреме, потсетуваме дека Германија одлучи да го напушти Договорот за енергетска повелба.

А промени се случуваат и во Италија. Имено, владата на таа земја планира да примени вонреден данок од 50 отсто на приходите што ги добија енергетските компании поради растот на светските цени на нафтата и гасот, објави Ројтерс повикувајќи се на нацрт-буџетот на земјата за 2023 година.

Според извештајот, данокот ќе важи за делот од приходот на компанијата во 2022 година за кој е утврдено дека е најмалку 10% повисок од неговиот просек помеѓу 2018 и 2021 година. Сепак, тој ќе биде ограничен на 25% од вредноста на секој нето средствата на компанијата на крајот на 2021 година.

Според условите предвидени во буџетот, се очекува „мета“ на новиот данок да бидат околу 7.000 компании кои произведуваат и продаваат природен гас, струја и нафтени деривати.


Фото: unsplash

Извор: телеграф

Можеби ќе ве интересира

Битиќи: Работници од Индија доаѓаат во автомобилската и ИТ-индустријата

Битиќи: Работници од Индија доаѓаат во автомобилската и ИТ-индустријата

РЕГУЛАТОРНА ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА, по полноќ ќе се точи поевтин бензин и дизел

РЕГУЛАТОРНА ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА, по полноќ ќе се точи поевтин бензин и дизел

ДАЛИ ЦЕНИТЕ ВО РЕСТОРАНИТЕ ГО ДОСТИГНАА МАКСИМУМОТ? - ново поскапување на угостителските услуги

ДАЛИ ЦЕНИТЕ ВО РЕСТОРАНИТЕ ГО ДОСТИГНАА МАКСИМУМОТ? - ново поскапување на угостителските услуги

DELL ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА РАБОТНИ МЕСТА: Ќе елиминира илјадници работници

DELL ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА РАБОТНИ МЕСТА: Ќе елиминира илјадници работници

КОЈ СЕ ЌЕ ДОБИЕ ПАРИ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА - проверете дали ве има на листата

КОЈ СЕ ЌЕ ДОБИЕ ПАРИ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА - проверете дали ве има на листата

НАФТАТА НА НАЈНИСКО НИВО ВО ПОСЛЕДНИТЕ ТРИ НЕДЕЛИ - Цената падна за речиси 8 отсто

НАФТАТА НА НАЈНИСКО НИВО ВО ПОСЛЕДНИТЕ ТРИ НЕДЕЛИ - Цената падна за речиси 8 отсто

ШЕСТ ФИРМИ ЈА САКААТ КУЛАТА ГЕНЕКС - денеска конечна одлука, цената падна од 17 на 7 милиони евра

ШЕСТ ФИРМИ ЈА САКААТ КУЛАТА ГЕНЕКС - денеска конечна одлука, цената падна од 17 на 7 милиони евра

Кунгуловски излегува од бизнисот со лабораторија во „Жан Митрев“, но соработката продолжува

Кунгуловски излегува од бизнисот со лабораторија во „Жан Митрев“, но соработката продолжува

РОМАНЦИТЕ И БУГАРИТЕ НАЈМНОГУ ТРОШАТ НА ХРАНА - колкави се нашите трошоци и кој троши најмалку во ЕУ на основни потреби?

РОМАНЦИТЕ И БУГАРИТЕ НАЈМНОГУ ТРОШАТ НА ХРАНА - колкави се нашите трошоци и кој троши најмалку во ЕУ на основни потреби?