13 Декември, 2019
0.0156

ТЕНЗИИ КАЈ ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ: Иран зароби танкер сo нафта

Објавено во: Свет 18 Јули, 2019

Тензично e кај Персискиот залив, oткако Иран зароби танкер со милион литри нафта.

Бродот е пресретнат во неделата во реонот на Ормутскиот теснец, со екипаж од 12 луѓе

Иранската национална гарда заробила танкер со милион литри нафта во Ормутскиот теснец кај Персискиот залив. Државната иранска телевизија објави дека танкерот е странски и дека, како што се тврди, шверцувал нафта.

Според извештајот од телевизијата, танкерот е пресретнат во неделата во реонот на теснецот, јужно од иранскиот остров Ларак, со екипаж од 12 луѓе.

Заробувањето доаѓа откако танкер, кој под знамето на Панама превезувал нафта од компанија од Обединетите Арапски Емирати, исчезна во ирански води на 14 јули.

Револуционерната гарда соопшти дека добиле повик за помош од бродот, за кого подоцна е издадена судска наредба да биде заробен. Ирански шверцери имале намера да достават нафта до странски купувачи.

Од САД ја осудија постапката на Иран.

Можеби ќе ве интересира

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

(ВИДЕО) РИЗИЧНА АКЦИЈА: Војската во Нов Зеланд мора да ги извлече телата на настраданите во ерупцијата

(ВИДЕО) РИЗИЧНА АКЦИЈА: Војската во Нов Зеланд мора да ги извлече телата на настраданите во ерупцијата

Доналд Трамп ја исмеа активистката Грета

Доналд Трамп ја исмеа активистката Грета

ТАТКО И ЌЕРКА ЈА ПРЕЖИВЕАЈА ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ: Имаат драматични сведоштва

ТАТКО И ЌЕРКА ЈА ПРЕЖИВЕАЈА ЕРУПЦИЈАТА НА ВУЛКАНОТ: Имаат драматични сведоштва

Се зголемува бројот на жртви од ерупцијата во Нов Зеланд

Се зголемува бројот на жртви од ерупцијата во Нов Зеланд

ЛИЧНОСТ НА ГОДИНАТА НА „ТАЈМ“: Грета е најмладата личност која го добила ова признание

ЛИЧНОСТ НА ГОДИНАТА НА „ТАЈМ“: Грета е најмладата личност која го добила ова признание

(ВИДЕО) Покрај редовниот бонус, овој шеф ги израдува вработените со плус 10 милиони за празниците

(ВИДЕО) Покрај редовниот бонус, овој шеф ги израдува вработените со плус 10 милиони за празниците

УШТЕ СЕ ТРАГА ПО ЛУЃЕТО: Шест луѓе загинаа при ерупцијата на Нов Зеланд

УШТЕ СЕ ТРАГА ПО ЛУЃЕТО: Шест луѓе загинаа при ерупцијата на Нов Зеланд

Познат е мотивот за масакрот во болница во Чешка

Познат е мотивот за масакрот во болница во Чешка