26 Јули, 2021
0.0220

ТЕНЗИИ НА БЛИСКИОТ ИСТОК: Либан лансираше ракети, a Израел одговори на нападот

Објавено во: Свет 20 Јули, 2021

Либан лансираше ракети, a Израел одговори на нападот. 

Две ракети лансирани од Либан рано утринава го алармираа северен Израел. Една од ракетите била соборена со противвоздушна одбрана, а втората паднала во ненаселено место. Израелската војска одговорила на нападот со артилериски оган, пренесува Ројтерс. Нема повредени, ниту е причинета материјална штета. 

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц изјави дека Либан е одговорен за ракетниот напад и додаде дека „Израел ќе дејствува против каква било закана кон неговиот суверенитет и своите граѓани“.

Претходно, 11 дена имаше воен конфликт меѓу израелската армија и палестинското движење Хамас.  Либан е погоден од економска криза. 

Можеби ќе ве интересира

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

За пари издавала лажни ковид потврди

За пари издавала лажни ковид потврди

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари