10 Август, 2020
0.0202

ТЕНЗИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Притвор за Владиката Јоаникиј и седум свештеници поради одржана литија

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2020


Владиката будванско никшички Јоаникије и седум свештеници на Српската православна црква, кои беа изведени во полициско сослушување во својство на граѓани синоќа околу 22 часот за одржување на литургијата во Никшиќ, околу 3 часот утрово се однесени и на распит во обвинителството, објави „Блиц“.

„Тие се обвинети за кривично дело непочитување на здравствените регулативи за сузбивање на опасна заразна болест, затоа што, спротивно на наредбите на Министерството за здравство, ја прекршија забраната за собирање во јавни простори и организираа верски церемонии на улиците на Никшиќ, на кои присуствуваа голем број граѓани“, стои  во изјавата потпишана од државниот обвинител и портпарол, Стево Чекариќ.

Во полицијата биле задржани неколку часа. 

- Полицијата и свештениците беа држени од полицијата скоро пет часа и околу три часа по полноќ тие беа донесени на сослушување од страна на државниот обвинител во Никшиќ - изјави за „Блиц“ адвокатот Далибор Кавариќ, застапник на Митрополитот црногорско-приморски и Српската православна црква во Црна Гора.

Адвокатот Кавариќ потсетува дека по сослушувањето, обвинителот би можел да ги ослободи или да нареди да бидат притворени до 72 часа, во кој случај, обвинителот мора да ги донесе кај истражен судија, кој може да му одреди притвор до 30 дена.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот