25 Септември, 2018
0.3096
    ADIN 560    0%     ALK 8011.26    0.13%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     FERS 61100    0%     GRNT 820    0%     KMB 5178.93    0.08%     MERM 2200    10%     MPOL 320    1.91%     MPT 47284    0.58%     MTUR 4800    0%     OHB 6665.78    1%     OKTA 4307.96    0.28%     RMDEN13 95.12    -1.94%     RMDEN17 96.2    0.1%     STB 1115    0%     STIL 128.55    0.05%     TTK 1140    0.44%     UNI 2300    -0.32%     VITA 9189    4.81%

Тешка бирократија: Како пензионерите ќе се снајдат со даночните пријави

Објавено во: Економија 13 Септември, 2018

Бирократски чин на регистрација кој за пензионерите, но и за други ранливи групи ќе биде тежок и практично неостварлив. Даночните експерти во земјава се согласуваат дека составувањето на првата електронска годишна пријава е ново и модерно решение, но се децидни дека тоа ќе им го „отежни животот„ на тие кои не седат пред комјутер цело време, особено на оние кои воопшто не знаат да работат. Според новите правила, до крајот на годинава, сите граѓани кои оствариле каков било приход мора да се регистрираат за електронска годишна даночна пријава. Тоа значи дека и пензионерите треба да проверат податоците за приходите по основ на пензија и да ги коригираат ако има грешка. И тие но и сите други граѓани мора да влезат во системот за да може управата да им ја изготви пријавата. Аналитичарите кои ги консултиравме велат дека мора да се најде и друг начин на реализација на овие измени, па предлагаат тоа да се прави во банките или дома кај пензионерите на пример.

„ Подготвената е-Годишна даночна пријава, УЈП има обврска по електронски пат да ја достави до секој даночен обврзник-граѓанин на проверка и потврдување. Токму овој механизам на проверка и потврдување, бара од даночните обврзници што остварувале приходи да се регистрираат во електрнскиот систем на УЈП со свое електронско санддаче. Самата регистрација се врши според пропишани правила и процедури со кои се штитат податоците за граѓаните. За жал овие процедури не земаат предвид дека даночни обврзници се и пензионери, потоа дигитално неуки, како луѓе кои се болни дури и слепи, за кои овој бирократски чин на регистрација ќе биде посебно тежок. Ангажирањето на полномошник создава друг вид на обврски за кои треба и да се плати, вели Павле Гацов, претседател на Здружението на даночни советници.

Гацов предлага, заради олеснување на обврзниците, Управата да создаде услови нејзините службеници, користејќи ги веќе активните мобилните даночни шалтери да ги посетуваат овие граѓани за да ги регистрираат на „нивен терен“.

„Во игра може да биде и регистрација на обврзниците-граѓани кај банките, односно кај нотарите, во присуство на службено лице, претставник на УЈП, вели тој.

Е-даночната пријава е ново решение на УЈП. До крајот на годината податоци треба да испратат сите граѓани кои оствариле приход од редовни месечни примања, плата или пензија, но се пријавуваат и дополнителните заработки од капитални добивки, продажба на недвижен имот договори на дело, работа на интернет и слично. Регистрацијата е на системот е-персонален данок, а потоа барањето за регистрација треба да се поднесе на шалтерите на Управата за јавни приходи. Регистрацијата граѓаните ќе мора да ја направат само еднаш, а не како досега секоја година сами да ги поднесуваат пријавите.

УЈП предвидела за тие кои се болни, изнемоштени нои оние кои не знаат да работат на компјутер да можат да ополномоштат помладо лице на нотар па тој за нив да ја врши работата.

Новините предизвикаа негодување кај граѓаните и сите реагираа на социјалните мрежи.

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА: Колку сме далеку од ЕУ просекот?

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА: Колку сме далеку од ЕУ просекот?

Колку пари врти „СИЛБО“ од буреци, леб и пецива?

Колку пари врти „СИЛБО“ од буреци, леб и пецива?

ОД ПОЛИЦИСКА АСИСТЕНЦИЈА ДО БЛОКАДА: Како заглавија граѓаните на Сопиште ни криви ни должни

ОД ПОЛИЦИСКА АСИСТЕНЦИЈА ДО БЛОКАДА: Како заглавија граѓаните на Сопиште ни криви ни должни

САМО ВО МАКЕДОНИЈА: огромна „дупка“ помеѓу просечната плата и онаа на програмерите

САМО ВО МАКЕДОНИЈА: огромна „дупка“ помеѓу просечната плата и онаа на програмерите

Кој ќе ги топли скопјани: Сезоната ќе почне, градот чека легализација на мрежата

Кој ќе ги топли скопјани: Сезоната ќе почне, градот чека легализација на мрежата

Побрзајте ајварџии: Пиперката ќе поскапува, годинава ајварот солен

Побрзајте ајварџии: Пиперката ќе поскапува, годинава ајварот солен

(ВИДЕО) Шилегов ги најави „Тунелите под Кале“

(ВИДЕО) Шилегов ги најави „Тунелите под Кале“

Lidl ги отвора супермаркетите во соседството

Lidl ги отвора супермаркетите во соседството

ОГЛАСИ: Се бараат работници, плати до 500 евра

ОГЛАСИ: Се бараат работници, плати до 500 евра