25 Јуни, 2022
0.0234

ТИЕ НЕ ГИ БРОЈАТ ЖИВОТИТЕ ШТО ГИ ГУБАТ, ЕФЕКТИТЕ ОД САНКЦИИТЕ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧУВСТВУВА РУСКОТО НАСЕЛЕНИЕ - естонската премиерка вели да не се потценува руската војска

Објавено во: Свет 23 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Естонската премиерка Каја Калас рече дека Западот не треба да ги потценува руските воени капацитети во Украина и дека Москва во тоа е на долг рок, бидејќи војната влегува во петтиот месец.

„Слушнав разговори дека повеќе немало закани бидејќи биле исцрпени. Не, тие не се. Имаат уште многу војници кои можат да дојдат. Тие не ги бројат животите што ги губат. Не ја бројат артилеријата што ја изгубија таму. Затоа, мислам дека не треба да ги потценуваме на долг рок и да продолжиме вака“, рече Калас во коментар за руската армија, која не успеа да го освои Киев во раните фази на војната и сега се концентрира на операциите во Донбас.

Во интервју за Асошиејтед прес, премиерката на Естонија рече дека Европа треба да се погрижи оние кои извршиле воени злосторства и се обиделе за геноцид во овој конфликт да бидат кривично гонети.

Таа истакна дека рускиот претседател Владимир Путин ја избегнал казната поради анексијата на полуостровот Крим во 2014 година и поддршката за бунтот во регионот на Донбас во источна Украина, во кој, како што најави, над 14.000 луѓе загинаа пред почетокот на војната.

Калас го пофали единството што Европа го покажа со казнувањето на Русија за инвазијата што започна на 24 февруари, иако таа рече дека од самиот почеток било јасно дека ќе биде „потешко и потешко“ да се одржи единството со текот на времето, според АП.

„Прво воведовме санкции кои беа релативно лесни. Сега, доаѓаме до делот каде што зборуваме за средината. Но, досега успеавме да постигнеме единство, дури и ако имаме различни мислења“, рече естонската премиерка, додавајќи дека за Путин тоа единство било „негативно изненадување“.

Калас исто така изјави дека додека војната се одолговлекува, некои на Запад предлагаат да се постигне мировен договор со Русија, дури и ако тоа би значело дека Украина ќе изгуби територија.

Таа посочи дека токму тоа се случи откако Москва го анектираше Крим, ги поддржа сепаратистите во украинскиот Донбас и ја окупираше територијата во поранешната советска република Грузија.

„За нас е важно да не ја повториме таа грешка како што направивме на Крим, Донбас, Грузија. Веќе три пати ја направивме истата грешка, објаснувајќи дека целта се преговори, договорен мир. Единственото нешто што Путин го слуша од ова е - можам да го направам ова, бидејќи нема да има казна“, рече таа.

Калас изјави дека санкциите против Русија ќе покажат ефекти со време и дека треба само да се има „стратешко трпение“, отфрлајќи ги критиките дека им штетат на обичните граѓани бидејќи досега не успеале да го одвратат Путин.

„Сè уште мислам дека ефектите треба да ги почувствува руското население, бидејќи ако се погледне, поддршката за Путин е многу висока“, заклучи естонскиот премиер.

Извор: Блиц.рс

Фото: EPA/VALDA KALNINA

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга