25 Март, 2018
0.0660

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2017

Половина милион од граѓаните на оваа земја не можат да си дозволат три пати недело да имаат месо за ручек. 

Во Хрватска 19,9%  од граѓаните се сиромашни. Ова го покажуваат податоците на хрватскиот Завод за статистика.

Скоро 9%  од граѓаните на Хрватска немаат пари да платат греење,  а исто така 13% живеат во домаќинства кои не можат да си дозволат оброк кој содржи месо и риба секој втор ден.

58% од лицата живеат во домаќинства кои не можат да си го подмиран неочекуваниот финансиски трошок од сопствени средства, а 31% од лицата живеат во домаќинства кои тешко врзуваат крај со крај.

Прагот на ризикот од сиромаштија во едночлено домаќинство е 286 евра месечно, односно 3.430 евра годишно.

За четворочлено домаќинство со две возрасни лица и две деца, прагот на сиромаштија изнесува 600 евра месечно или 7.204 евра годишно.

58% од Хрватите живеат во куќи или станови во кои вкупните трошоци и станови претставуваат  финансиски терет. 

Хрватските медиуми пишуваат дека делови од земјата се празнат поради иселувањето, а Хрватите најчесто заминуваат во Германија. 

Најмали плати во ЕУ примаат работниците во Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска. 

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?