21 Јули, 2019
0.0229

Tимоние: Mесеците кои претстојат треба да се искористат на најдобар начин

Објавено во: Македонија 15 Јуни, 2019

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели дека одредени реформи се веќе спроведени, остануваат и други реформи што треба да се спроведат и навистина билансот е веќе направен. 

Додава дека на почетокот на летово ќе има важни средби што ќе се одржат, но исто така и на почетокот на есента. 

„Рано е да се прават анализи. Се наоѓаме во суштинскиот период за Европската Унија, впрочем исто како што и периодот е многу значаен и за самите Вас. Но, ако треба да извлечеме каков било заклучок од сето ова ќе кажам дека месеците кои претстојат треба да се искористат на најдобар начин за да може реформската агенда целосно да се спроведе, особено тука мислам на законот за Специјалното јавно обвинителство“, вели Тимоние. 

На прашање дали законот за СЈО е услов за добивање зелено светло и од Франција рече дека станува збор за значајна тема за повеќе држави-членки на Унијата, затоа што, како што појасни, тоа е доказ за владењето на правото.

Минатата недела имало зачестени контакти меѓу Франција и Северна Македонија, односно консултации кои се одржувале во претседателството на Франција, францускиот Секретаријат за европски прашања, Францускиот сенат и во француското Собрание.

Можеби ќе ве интересира

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Во скопските општини, како Аеродром, со години постои приватен дисперзиран систем за лечење на наркозависници

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО

ПЕНДАРОВСКИ: Очекуваме на седумдесет годишнината на Алијансата земјава да стане 30 земја членка на НАТО