21 Мај, 2019
0.0272

Тимоние повика за доброто на луѓето да заживее Договорот од Преспа

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2019

Францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние денеска од Битола порача дека Договорот од Преспа треба да заживее и да се спроведува, односно да не остане само на хартија. 

Повика да работиме на помирувањето особено влечејќи ги поуките од минатото и да ја градиме заеднички иднината. 

„Договорот од Преспа отвoра нова перспектива, односно покажува колку може да биде богата дипломатската работа за да се постигне таков договор кој е неколку чекори напред во помирувањето. Но, сето тоа што е на хартија не вреди ништо доколку луѓето не работат“, вели амбасадорот. 

Додава дека Договорот од Преспа треба да се спроведе за доброто на луѓето.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција