21 Октомври, 2021
0.3302

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

Објавено во: Свет 20 Септември, 2021

Неколку часа по крвавиот маскр во Русија, медиумите го идентификуваа напаѓачот како 18-годишниот Тимур Бекмансуров. Тој пред нападот наводно оставило порака, во која наведува дека се мрази самиот себе си и дека ќе го мповреди секој што ќе му застанер на патот.

При нападот целиот беше облечен во црно, со заштитна црна кацига на главата, фантомка преку лицето и пушка во рацете. Пукал без да бира, и во студенти и во професори

Пораката ја објавил на социјалните мрежи, а во неа вели:

-Се мразам себеси и ќе го повредам секој кој ќе ми застане на патот. Забраната за оружје нема да ве спаси. Ќе ве убие автомобил, бомба, нож. Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас. Отсекогаш сум размислувал многу за смртта. Не знам колку луѓе можам да убијам, но ќе се потрудам да земам со себе што е можно повеќе, напишал Бекмансуров.

Инаку, утринава во нападот на кампусот во Универзитетот во Урал, според истражителите има осум луѓе убиени, а шест ранети, додека здравствените власти соопштија дека има повеќе од 10 жртви.

Портпаролката на универзитетот Наталија Печишчева изјави дека напаѓачот е „ликвидиран“.

Локалните медиуми јавија дека напаѓачот влегол во една од зградите на универзитетот и отворил Ова е втор голем напад на вооружен напаѓач во училиште во Русија за четири месеци и покажува зголемување на ваквите напади, кои некогаш се сметаа за исклучително ретки во Русија.

Медиумите пишуваат дека по нападот во зградата на универзитетот се забарикадирал во една од училниците.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе