18 Мај, 2021
0.0220

Тивко замина Митко Аврамоски, еден од најгласните од семејствата на загинатите кај Ласкарци

Објавено во: Македонија 20 Април, 2021

Денеска продолжува судењето за случајот со автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 патници а повеќе од 30 беа повредени. Еден од загинатите за жал беше и младиот Бобан Аврамоски чиј родител Митко беше еден од најпосветените во судскиот процес. За жал тој не го дочека денешното рочиште. Починал вчера на 55 години, од срцев удар. 

Митко Аврамоски, јавува Сител, беше еден од најгласните од семејствата на жртвите во несреќата и се бореше за правда. Бил вработен во МВР- Гостивар.

Новото рочиште за случајот „Ласкарци“ ќе се одржи денеска, а обвинети се сопственикот на „Дурмо Турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт, Ремзи Мифтари, возачот на автобусот Маноил Трифуновски и уште тројца вработени во станицата за технички преглед во сопственост на Белули.

Автобуската несреќа се случи на 13 февруари во 2019 година кај селото Ласкарци, а според обвинението, главната причина за несреќата се неисправните сопирачки на автобусот и брзото возење.


Можеби ќе ве интересира

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

РЕКТОРОТ ЈАНКУЛОВСКИ: Етичкиот кодекс на УКИМ има одредби од превентивен карактер

РЕКТОРОТ ЈАНКУЛОВСКИ: Етичкиот кодекс на УКИМ има одредби од превентивен карактер

ВИДЕО: Јанчев бара институциите да проверат какво гориво користи Еуроникел Индустри: Ако не, ние ќе реагираме

ВИДЕО: Јанчев бара институциите да проверат какво гориво користи Еуроникел Индустри: Ако не, ние ќе реагираме