30 Јуни, 2022
0.0335

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар

Објавено во: Свет 27 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

„Подготвуваме официјално соопштение за оваа глупост. Наскоро ќе објавиме“, коментирале за Нова.рс од тимот на градоначалникот на Киев Виталиј Кличко по повод наводите на албанските медиуми од Швајцарија дека поранешниот боксер рекол дека „Украинците се борат против рускиот окупатор, како што порано Албанците воделе борба против српскиот окупатор“.

На локалната швајцарска веб-страница Le Canton 27 вчера беше објавен наводен разговор со Кличко, во кој градоначалникот на главниот град на Украина им се заблагодари на Албанците и на Косово за воената поддршка и солидарноста со украинскиот народ.

„Многу ми е драго што за прв пат запознав албански новинар, што е добра можност да ви пренесам порака на вас, албанскиот народ на Балканот. Слушнавме и читавме дека вие Албанците, како и ние Украинците, сте мирољубиви, слободољубиви, но и борци кои ја сакаат потребата што некој ни ја наметнува. Денеска се бориме против рускиот режим, кој се обидува да ја окупира Украина, како вие кои некогаш бевте окупирани од Србија“, вели истиот извор, тврдејќи дека тоа се зборовите на Кличко.

Во споменатиот текст кој е објавен под наслов „Градоначалникот на Киев, Украинецот Кличко со крвави раце во Давос: Благодарам Косово, благодарам Албанци! Откако ќе бидете ослободени од Србија, ние ќе бидеме ослободени од Русија!“ Понатаму пишува дека поранешниот боксер му рекол на албанскиот новинар „како што сте ослободени од Србија, така и ние ќе бидеме ослободени од Русија“.

„Верувам дека ние во Украина, покрај Бога, ќе ја вратиме оваа поддршка и на нашата земја, на нашиот народ. Благодарам Косово, благодарам Албанци. Како што сте ослободени од Србија, така и ние ќе бидеме ослободени од Русија“, пишува порталот дека рекол Кличко.

Но, иако пред една од зградите каде што се одржуваа средбите на Светскиот економски форум во Давос беше објавена фотографија на која новинар од порталот се ракува со Кличко, снимка од спорната изјава не беше објавена.

Потсетуваме, Виталиј Кличко вчера беше во Давос на Светскиот економски форум, каде рече дека „сите разбрале дека ова не е специјална операција, тоа е геноцид врз украинскиот народ“, рече тој.

„Јасно е дека ова не е специјална воена операција, како што тврди Русија, туку војна, и една од најголемите од Втората светска војна“, заклучи Кличко во Давос.

Извор: Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин