16 Јули, 2019
0.0178

TОЈ Е ТРЕТ НАЈБОГАТ ВО СВЕТОТ: Кој е Французинот чие богатство вреди над 100 милијарди долари

Објавено во: Финансии 23 Јуни, 2019

Најбогатиот Французин и генерален директор на LVMHa, Бернар Арно се придружи на листата најбогат светски тројца чие богатство преминува 100 милијарди долари.

Така покрај Џеф Безос и Бил Гејтс, овој 80 годишен претприемач се сместил на третата позиција на индексот на богатства на Блумберг и со своите 100,4 милијарди долари на листата го „лизна“ Ворен Бафет.

За споредба , богатството на Арно од 100,4 милијарди долари изнесува дури три отсто од француската економија.

За својот голем скок на листата најбогати тој може да му се заблагодари на растот на цената на акциите на LVMH од дури 43 отсто. Само оваа година неговото богатство пораснало за скоро 32 милијарди долари.

Инаку, Арно контролира скоро половина од познатиот француски моден ланец во чија групација, освен Луис Витон се наоѓаат уште 70 светски познати брендови. Само некои од нив се Belvedere, Dom Pérignon, Hennessy, Moët & Chandon, Sephora, Céline, Dior, Fendi, Kenzo, Marc Jacobs, Bulgari…

Сопственик е и на францускиот весник Ле Паризиен а во негова сопственост е и L’Echo кои со задоволство пишуваа за протестите на Жолтите елеци. Постојат процени дека Арно ги организирал Жолтите елеци за да го урне Макрон, кој , како многумина тврдат токму тој и го донел на власт и го ослабел Ротшилд. Тој е и еден од првите инвеститори во Нетфликс.FOTO: EPA, IAN LANGSDON

Можеби ќе ве интересира

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

Ова е најскапиот град на светот за странци

Ова е најскапиот град на светот за странци

Поради високите плати ова е земја од соништата

Поради високите плати ова е земја од соништата