30 Ноември, 2020
0.0226

Тони Јакимовски доби шест години казна затвор за проневера на пари од касата на УБК

Објавено во: Македонија 28 Октомври, 2020

Тони Јакимовски, поранешниот шеф на кабинетот на екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, доби затворска казна од шест години во предметот кој беше отворен од Обвинителството за организиран криминал и корупција а се однесува на проневера на пари од спец касата во УБК во висина од 820.000 евра.
Покрај Јакимовски, осуден е и Стево Маџовски на четири години како вработен во УБК, додека ослободителна пресуда доби Кристина Јосифовска, исто како вработена во Управата. Петре Пешовски, на првото судско рочиште во октомври 2019 призна вина и доби три години затвор.

Според обвинението,тие во период од десет години од 25 јануари 2007 до 30 мај 2017 во 172 наврати подигале пари од касата, а докуметацијата за исплатените пари потоа ја злоупотребувале. 

Обвинителката Ивана Трајчева за двете затворски казни рече дека се задоволителни, но за евентуално поднесување жалба до Апелација. ќе се решава по писмената одлука на судот.

Можеби ќе ве интересира

Али Ахмети стана почесен доктор на Универзитетот во Тетово

Али Ахмети стана почесен доктор на Универзитетот во Тетово

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев: Попис во Македонија за да се види колку Бугари има

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев: Попис во Македонија за да се види колку Бугари има

Дванаесет лекари и медицински сестри на АРМ од денеска распоредени во тријажниот центар на Интерните клиники

Дванаесет лекари и медицински сестри на АРМ од денеска распоредени во тријажниот центар на Интерните клиники

Викендот пројде, Македонија не се распарчи

Викендот пројде, Македонија не се распарчи

Дачиќ: Заев не е политички незнајко, прашање е колку далеку ќе оди со Бугарија

Дачиќ: Заев не е политички незнајко, прашање е колку далеку ќе оди со Бугарија

СНЕГ И ДОЖД ОВАА НЕДЕЛА: Се очекува доста студено време

СНЕГ И ДОЖД ОВАА НЕДЕЛА: Се очекува доста студено време

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р. БУХОВА: Има вработени кои 15 месеци не се појавиле на работа, на секои две недели менуваат дијагнози, ДСЗИ ја утврдува веродостојноста на боледувањата

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р. БУХОВА: Има вработени кои 15 месеци не се појавиле на работа, на секои две недели менуваат дијагнози, ДСЗИ ја утврдува веродостојноста на боледувањата

Д-р.Исјановски и д-р. Бубало ја земаа наградата “Маж со најголем придонес во општеството” која отиде во рацете на сите медицински работници

Д-р.Исјановски и д-р. Бубало ја земаа наградата “Маж со најголем придонес во општеството” која отиде во рацете на сите медицински работници

Дали е можно дел од Македонците да се откажат од бугарските пасоши?

Дали е можно дел од Македонците да се откажат од бугарските пасоши?