21 Јануари, 2019
0.3257
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

ТОП 10 најтешки објекти во светот

Објавено во: Свет 16 Мај, 2018

Според порталот „24/7 Вол Стрит“ ова се топ 10  најтешките објекти во светот. Истражувањето е спроведено врз база на податоци од Гинисовата книга на рекорди, американскиот Национален институт за стандарди и технологија и неколку други научни извори.

Тежината на речиси сите објекти е утврдена со помош на проценки, а најтешкиот објект кој е директно измерен, е округлата ротирачка структура на една од лансирните рампи на Вселенскиот центар „Кенеди”, која тежи 2.200 тони.

Листата  изгледа вака:

1. Големиот кинески ѕид – 52 милиона тони,
2. Хидроелектраната „Брана на три кањони” во Кина – 9,4 милиони тони,
3. Кеопсовата пирамида во Египет – 5,4 милиони тони,
4. Нафтената платформа Гулфакс-Це во Северното Море – 1,4 милиони тони,
5. Кранот ССЦВ Тиалф – 952.000 тони,
6. Палатата на Парламентот во Букурешт, Романија – 726.000 тони,
7. Носачот на авиони „Нимиц“ – 92.500 тони,
8. Товарниот воз во Западна Австралија – 90.500 тони,
9. Подводниот комуникациски кабел (под океанот) – 80.000 тони,
10. Обелискот во Вашингтон – 73.600 тони.


Можеби ќе ве интересира

Ким имал тајна ракетна база?

Ким имал тајна ракетна база?

НА УДАР ТРИ ЗЕМЈИ: ЕК алармира за купувањето лажни државјанства

НА УДАР ТРИ ЗЕМЈИ: ЕК алармира за купувањето лажни државјанства

(ВИДЕО) Два брода горат - луѓето скокаат во вода

(ВИДЕО) Два брода горат - луѓето скокаат во вода

КАКО Е МОЖНО: Северниот пол може да стане јужен

КАКО Е МОЖНО: Северниот пол може да стане јужен

Една земја се закани дека ќе го „збрише“ Израел од лицето на Земјата

Една земја се закани дека ќе го „збрише“ Израел од лицето на Земјата

(ВИДЕО+ФОТО) Задушен е бунт на група гардисти

(ВИДЕО+ФОТО) Задушен е бунт на група гардисти

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица