24 Октомври, 2020
0.0366

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2020

Во утринската емисија на БТВ Новините денеска проф. Кирил Топалов, член на бугарскиот дел од Заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата и образованието, изјави дека ако ја навредуваме Бугарија веќе нема да бидеме ниту братучеди. 

„Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди, а ако продолжат на овој начин да ја ругаат мајка Бугарија, можеби за брзо време ќе ги отбратучедиме од себе“, вели тој. 

За  неодамнешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ за револуционерот Гоце Делчев вели дека бил малку чуден. 

Кажа не само ВМРО-ДПМНЕ, туку сите политички сили во Македонија ја заштитуваат таа идеја дека Гоце Делчев е Македонец.

За Македонија вели дека не треба да смета дека мајка Бугарија секогаш ќе отстапува. 

Maкедонските власти пак се оптимисти дека блокада од Бугарија нема да има за старт на преговорите со Европската Унија. 

Можеби ќе ве интересира

Заев доби награда затоа што земјоделци ќе бидат обештетени поради невреме

Заев доби награда затоа што земјоделци ќе бидат обештетени поради невреме

Министерство за здравство: Погребот на Амди Бајрам да се организира според протоколите

Министерство за здравство: Погребот на Амди Бајрам да се организира според протоколите

Амди Бајрам починал како позитивен на Ковид-19, ќе се бараат контактите од свадбата

Амди Бајрам починал како позитивен на Ковид-19, ќе се бараат контактите од свадбата

Помалку случаи, но 14 починати во последните 24 часа од Ковид-19

Помалку случаи, но 14 починати во последните 24 часа од Ковид-19

Жени од Виница и Берово починаа на инфективното одделение во Штип

Жени од Виница и Берово починаа на инфективното одделение во Штип

Сашо Мијалков се потсети на времето кога беше поканет на Ромски бал: Почивај во мир легендо

Сашо Мијалков се потсети на времето кога беше поканет на Ромски бал: Почивај во мир легендо

Саша Богдановиќ: Доколку има интерес за КК Работнички, ќе го дадеме на нов сопственик

Саша Богдановиќ: Доколку има интерес за КК Работнички, ќе го дадеме на нов сопственик

Уапсен сопственик на угостителски објект кој работел прекувремено во Мала Речица

Уапсен сопственик на угостителски објект кој работел прекувремено во Мала Речица

Д-р Драган Даниловски: Собранието побргу да ги донесе рестриктивните мерки

Д-р Драган Даниловски: Собранието побргу да ги донесе рестриктивните мерки