26 Октомври, 2020
0.0175

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Објавено во: Балкан 19 Септември, 2020

Откако регионалните медиуми објавија дека Дритан Абазовиќ ќе биде министер за надворешни работи во новата Влада на Црна Гора, „Топчанел“ од Албанија излезе со статија дека за прв пат на Балканот ќе има четворица шефови на национални дипломатии кои се етнички Албанци.

Покрај оние на Албанија и Косово, за прв пат во историјата Албанец ќе го води министерството за надворешни работи на Македонија, откако Бујар Османи беше назначен на таа функција во август.

Сега Абазовиќ се подготвува да ја превземе оваа функција во својата земја, откако беше дел од коалицијата која по децениско владеење освои повеќе гласови од партијата на Мило Ѓукановиќ.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор