22 Октомври, 2019
0.0163

Toрнадо зафати три европски земји, во многу куќи повеќе не може да се живее

Објавено во: Свет 11 Август, 2019

Страшно невреме со торнада деновиве ги погоди Луксембург, делови од Холандија и Германија.

Премиерот на Луксембург, Гзавије Бател вети финансиска помош за сите граѓани чиишто домови се оштетени од торнадото кое ја погоди земјата во петокот.

„Подготвени сме да преземеме одговорност“, изјави Бател, пренесе весникот „Тагеблат“.

Во торнадото повредени се 19 лица од кои две потешко, пренесува „АП“.

Едно од лицата доживеало срцев удар и се наоѓа во критична состојба.

Оштетени се околу 300 згради, додека 80 куќи се уништени до тој степен што во нив повеќе не може да се живее, пишува „Тагеблат“.

Стотина пожарникари, војници и припадници на полицијата го чистеа местото кое го погоди торнадото.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија