24 Септември, 2020
0.1183

Тортевски: Во СЈО ги следеле кога влегле, излегле, со кого се сретнале и со кого ручале

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2020

Адвокатот Александар Тортевски, кој своевремено извесен период беше ангажиран како советник на некогашното Специјално јавно обвинителство, смета дека поранешните специјални обвинители треба да останат ангажирани на предметите кои почнале да ги водат додека постоеше СЈО.

Во вчерашното гостување на Телевизија 24, Тортевски рече дека никому не треба да му биде проблем што вработените во некогашното СЈО „ќе се вдомат“, бидејќи тие луѓе своевремено си ја ставале главата во торба.

Тој откри и за тетратката која беше пронајдена, а која ја пополнувал поранешен вработен во ДБК. 

„Во таа тетратка беше точно наведено и запишано кој од СЈО кога влегол, кога излегол, каде отишол, со кого се сретнал, со кого и каде ручал, буквално им се следел секој чекор на тие луѓе. Тоа беше за време додека се уште владееше ВМРО-ДПМНЕ. Многу е непријатно да дознаете дека така сте биле следени“, рече Тортевски.

Тој се осврна и на бонусите кои ги добивале поранешните специјални обвинители, за кои доживеаја критики во јавноста, а неговиот став е дека „кој е тој вработен што ги враќа бонусите кога ќе му ги даде неговиот шеф“, а со оглед и на фактот што често работеле до 6 или дури и до 7 часот наутро.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии