16 Октомври, 2019
0.0166

ТРАМП ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ: Ќе поднесе тужба против многумина, но поради каква истрага?

Објавено во: Свет 03 Октомври, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најверојатно ќе поднесе тужба против лица кои се вклучени во истрагата за наводната вмешаност на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година.

„Веројатно ќе поднесам многу тужби против голем број луѓе вклучени во изборната истрага за 2016 година“, рече Трамп на прес-конференцијата со финскиот претседател Саули Нинисте.

Американскиот претседател не прецизираше на кој мисли, но постојано изразува незадоволство од работата на некои централни актери во истрагата што ја спроведе американскиот специјален агент Роберт Милер, како што е поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми, кого го разреши во мај 2017 година.

Истрагата на Милер не најде доволно докази дека Трамп и неговиот изборен штаб заговарале со Русија.

Милер исто така изјави дека нема доволно докази за да се обвини секој службеник во кампањата дека работи како нерегистриран странски агент на Русија.

Можеби ќе ве интересира

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција