26 Февруари, 2020
0.0211

Трамп ја одложи средбата со данската премиерка: Која е причината

Објавено во: Свет 21 Август, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја одложува средбата со данската  премиерка Мете Фредериксен, затоа што не е заинтересирана за неговиот предлог  за купување на Гренланд. 

На Твитер, Трамп ја нарече Данска „многу посебна земја со неверојатни луѓе“ и рече дека ќе ја одложи средбата со Фредериксен, средба која требаше да се случи по две недели (на 2 септември), за друг пат затоа што таа нема интерес да се разговара за купувањето на Гренланд.

Трамп го потврди својот интерес за стекнување на Гренланд во неделата, по што Фредериксен рече дека тоа е „апсурдна дискусија“ и „шега“. 

WSJ потврди дека Трамп повеќе пати прашувал советници дали Вашингтон би можел да го купи Гренланд, повикувајќи се на „луѓе запознаени со дискусијата“. Весникот објави дека американскиот претседател „слушал со зголемен интерес кога разговарал за изобилството ресурси на Гренланд и геополитичко значење“. 

Според WSJ, две лица исто така му рекле на Трамп да побара од адвокатите на Белата куќа да ја разгледаат логистиката за стекнување на островот. 

Сепак, дури и Министерството за надворешни работи на Гренланд јасно стави до знаење дека не прифаќа понуди за продажба на Гренланд. Гренланд е автономен регион во рамките на Кралството Данска. Од 1979 година, Данска е одговорна за надворешни работи, воени и уставни работи на Гренланд, додека Гренланд ги реши своите внатрешни работи.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

ЧОВЕК СЕ ЗАРАЗИЛ ВО МИЛАНО: Коронавирусот се појави и во Швајцарија

ЧОВЕК СЕ ЗАРАЗИЛ ВО МИЛАНО: Коронавирусот се појави и во Швајцарија

КАКО ПОЧНА СЕ: Зошто коронавирусот брзо се прошири во Италија

КАКО ПОЧНА СЕ: Зошто коронавирусот брзо се прошири во Италија