15 Октомври, 2018
0.4216
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

Објавено во: Свет 18 Јули, 2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за Фокс њуз на сугестија на водителот Такер Карлсон го омаловажи членството во НАТО на најновиот сојузник - Црна Гора, бидејќи "агресивните луѓе" на таа земја може да предизвикаат глобален конфликт и да ги вовлечат САД во истиот.

"Патем, тие се многу силни луѓе, тие се многу агресивни луѓе", рече Трамп. "Тие можат да станат агресивни. И честитки, вие сте во Третата светска војна".

Црна Гора, наводно, на последниот самит дала ветување дека земјата ќе помогне во борбата против најдолгата војна во Авганистан. Пред пристапувањето во НАТО, Црна Гора, помогаше во напорите за реконструкција на Авганистан речиси осум години.

Црна Гора во 2016-та се соочи со голем постизборен скандал, откако беше обелоденето дека агенти поврзани со Русија кроеле план да го убијат црногорскиот премиер.Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

Меркел е „казнета“

Меркел е „казнета“

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија

(ВИДЕО) Пасторот Брансон се молеше со Трамп откако „се спаси“ од Турција

(ВИДЕО) Пасторот Брансон се молеше со Трамп откако „се спаси“ од Турција

СУДИР НА СЛАВНИ АРГЕНТИНЦИ: Марадона без пардон открива што прави Меси пред секој натпревар

СУДИР НА СЛАВНИ АРГЕНТИНЦИ: Марадона без пардон открива што прави Меси пред секој натпревар

(ВИДЕО) ИЛЈАДНИЦИ СЕ СОБРАА ВО БЕРЛИН: Против што се протестира во Германија?

(ВИДЕО) ИЛЈАДНИЦИ СЕ СОБРАА ВО БЕРЛИН: Против што се протестира во Германија?

(ВИДЕО) ГО УРЕДУВАЛ ПЛАКАРОТ, ПА ВО КАПУТОТ НАШОЛ ЛИВЧЕ: Токму тоа го направило милионер!

(ВИДЕО) ГО УРЕДУВАЛ ПЛАКАРОТ, ПА ВО КАПУТОТ НАШОЛ ЛИВЧЕ: Токму тоа го направило милионер!