20 Август, 2018
1.5730
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

Објавено во: Свет 18 Јули, 2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за Фокс њуз на сугестија на водителот Такер Карлсон го омаловажи членството во НАТО на најновиот сојузник - Црна Гора, бидејќи "агресивните луѓе" на таа земја може да предизвикаат глобален конфликт и да ги вовлечат САД во истиот.

"Патем, тие се многу силни луѓе, тие се многу агресивни луѓе", рече Трамп. "Тие можат да станат агресивни. И честитки, вие сте во Третата светска војна".

Црна Гора, наводно, на последниот самит дала ветување дека земјата ќе помогне во борбата против најдолгата војна во Авганистан. Пред пристапувањето во НАТО, Црна Гора, помогаше во напорите за реконструкција на Авганистан речиси осум години.

Црна Гора во 2016-та се соочи со голем постизборен скандал, откако беше обелоденето дека агенти поврзани со Русија кроеле план да го убијат црногорскиот премиер.Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините