26 Февруари, 2020
0.0225

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

Објавено во: Свет 20 Август, 2019

Aмериканскиот претседател, Доналд Трамп за утеха на Гренлаѓаните, вели дека нема планови да го украси брегот на овој голем остров со својот препознатлив бренд – златната и сјајна кула Трамп.

Трамп синоќа на Твитер објави фотографија на мала крајбрежна населба на Гренланд, а покрај малите куќи додадена и златно жолтата кула со неговото име.

„Ветувам дека нема ова да направам на Гренланд” – напиша тој. 

Трамп потврди дека идејата за купување на Гренланд од Данска, била претставена во разговорите во Белата куќа. 

„Многу работи може да се направат. Многу наштетува на Данска, затоа што тие губат речиси 700 милиони долари годишно. Го имаат Гренланд со голема загуба. Стратешки, за Соединетите држави, би било добро. Ние сме големи сојузници на Данска, и помагаме на Данска и ја штитиме Данска, и ќе продолжиме” – изјави Трамп.

Трамп во неделата потврди дека САД се заинтересирани за купување на најголемиот остров во свет. Вашингтон и во минатиот век се обидуваше да го купи Гренланд, но Данска одби.

Гренланд е независна територија, а Данска управува со неговата надворешна, одбранбена и монетарна политика.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

ПОРАДИ КОРОНА ПОД ПРАШАЛНИК И ЕВРОСОНГ - ќе има ли шоу во мај во Ротердам

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

ДУРИ И БЕСТРАШНИОТ АГЕНТ СЕ ИСПЛАШИ ОД КОРОНА - запре снимањето на „Невозможна мисија 7“

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

НОВИ ЖРТВИ ВО ИТАЛИЈА: Уште четири луѓе починаа од корона

ЧОВЕК СЕ ЗАРАЗИЛ ВО МИЛАНО: Коронавирусот се појави и во Швајцарија

ЧОВЕК СЕ ЗАРАЗИЛ ВО МИЛАНО: Коронавирусот се појави и во Швајцарија

КАКО ПОЧНА СЕ: Зошто коронавирусот брзо се прошири во Италија

КАКО ПОЧНА СЕ: Зошто коронавирусот брзо се прошири во Италија