18 Ноември, 2019
0.0192

Трамп подготвен да се сретне со лидерите на Иран

Објавено во: Свет 22 Јуни, 2019

 Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за Ен-Би-Си повторно изјави дека не сака војна со Иран, бидејќи тоа за Техеран ќе биде „деструктивно со такви разурнувања какви што не сте виделе”.

-Немам намера да го правам тоа, изјави Трамп во интервјуто кое целосно ќе биде емитувано утре.

Американскиот претседател потенцира дека не постојат никакви начелни услови за преговори помеѓу Вашингтон и Техеран.

Тој, сепак, изрази подготвеност да се сретне со претседателот на Иран, Хасан Рохани и ајатолахот Али Хаменеи.

Трамп и претходно изјавуваше дека не сака воени дејствија против Иран.

Според официјален Техеран и иранскиот иранскиот корпус на Гардата на исламската револуција, беспилотното летало на САД било соборено оти го нарушило воздушниот простор на Иран. Додека Американците негираат дека дронот се наоѓал во иранска територија.

Пентагон објави траекторија на летот на беспилотното летало „Ар-Кју-4” и илустрацијата покажува дека тој се наоѓал во меѓународни води во Персиски Залив или надвор од воздушното пространство на Иран.

Трамп одобри нанесување на удари по Иран, но операцијата во истиот ден беше „откажана во начелната фаза”. Како што изјави американскиот претседател, во случај на напад врз Иран жртвите ќе бидат несразмерни со цената на урнатото беспилотно летало. 


Foto: AP / Iranian Presidency Office, EPA / Sarah Silbiger / Pool, Profimedia


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

(ФОТО+ВИДЕО) ФРАНЦИЈА ОКОВАНА ОД СНЕЖНО НЕВРЕМЕ: Едно лице загина

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

Туристите се фотографираат во поплавената Венеција

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

(ФОТО+ВИДЕО) НОВИ НЕМИРИ: Уште четворица загинати во протестите во Боливија

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

Огромна сума пари е потребна за санација на штетите од поплавите во Венеција

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците