19 Август, 2019
0.0176

Трамп се уште не размислува за санкции против Турција

Објавено во: Свет 19 Јули, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека не ги разгледува економските санкции „токму сега“ во однос на Турција по големата набавка на оружје од Русија.

„Во моментов не се занимаваме со ова“, изјави Трамп за новинарите и ја опиша ситуацијата како „многу, многу тешко поради многу причини“.

„Ќе видиме што ќе правиме, уште не сме решиле", додаде американскиот претседател, а пренесуваат медиумите од регионот.

САД на 16-ти јули објавија дека ќе ја исклучат Турција од програмата за испорака на прикриени борбени авиони F-35, откако Турција се спротивстави на предупредувањата и започна со снабдување со системот за ракетна одбрана Ц-400. Според законот одобрен од Конгресот во 2017 година, САД, исто така, се должни да наметнат санкции за земјите вклучени во „значајни“ операции со оружје со Русија.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем