15 Септември, 2019
0.0277

ТРАМП: Си прво хумано да соработува со Хонг Конг, па потоа трговски договор

Објавено во: Свет 15 Август, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека би било добра идеја да има лична средба со кинескиот колега Си Ѓинпинг за политичката криза околу Хонг Конг.

Трамп во твит изјави дека има „нема сомневања“ дека Си може да го реши проблемот во Хонг Конг на хуман начин. Тој, исто така, ги поврза протестите со трговскиот договор на САД со Пекинг, во услови на економски тензии меѓу двете сили.

„Секако дека Кина сака договор. Нека прво човечки соработуваат со Хонг Конг!“, Напиша Трамп на Твитер, јави Би-Би-Си.

Неговите коментари доаѓаат по неколкунеделните бурни про-демократски протести во специјалниот административен регион во Кина, предизвикани од контроверзниот акт за екстрадиција. Критичарите стравуваат дека законот ќе го стави Хонг Конг под поголема кинеска контрола.

Иако законот во моментот е суспендиран, протестите се развија во пошироко про-демократско движење.

Во меѓувреме, американскиот советник за безбедност Џонсон Болтон ја предупреди Кина да постапува внимателно во Хонг Конг,затоа што луѓето во Америка се сеќаваат на плоштадот Тијанамен.

„Повторувањето на воената акција на студентските протести во 1989 година во Кина би била голема грешка“, рече Болтон.

На прашањето дали Соединетите држави имаат намера да направат нешто околу ситуацијата, Болтон повика на намалување на тензиите.


Можеби ќе ве интересира

МОНСТРУОЗНО: 44 тела пронајдени распарчани во бунар во Мексико

МОНСТРУОЗНО: 44 тела пронајдени распарчани во бунар во Мексико

(ВИДЕО) НАПАДНАТИ СУДИСКИ НАФТЕНИ ПОСТРОЕНИЈА: Со дронови гаѓани целите, беснеат пожари

(ВИДЕО) НАПАДНАТИ СУДИСКИ НАФТЕНИ ПОСТРОЕНИЈА: Со дронови гаѓани целите, беснеат пожари

Сноуден: Најмоќната влада во светот само сакаше да си заминам

Сноуден: Најмоќната влада во светот само сакаше да си заминам

Научниците пронашле изгубен континент кој се „подвлекол“ под Балканот

Научниците пронашле изгубен континент кој се „подвлекол“ под Балканот

(ФОТО) Украла 5.000 деца, 500 убила: Приказната за најсуровата жена на светот

(ФОТО) Украла 5.000 деца, 500 убила: Приказната за најсуровата жена на светот

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ПОРАДИ ЕДНО КАФЕ: Еве како пилотот ќе убиеше 365 патници

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ПОРАДИ ЕДНО КАФЕ: Еве како пилотот ќе убиеше 365 патници

Регион во Италија плаќа за да донесе нови жители

Регион во Италија плаќа за да донесе нови жители

Се формира џихадистички град со кој управуваат жени

Се формира џихадистички град со кој управуваат жени

Милош Земан има две причини да го повлече признавањето на Косово

Милош Земан има две причини да го повлече признавањето на Косово