24 Јануари, 2020
0.0221

ТРАМП: Си прво хумано да соработува со Хонг Конг, па потоа трговски договор

Објавено во: Свет 15 Август, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека би било добра идеја да има лична средба со кинескиот колега Си Ѓинпинг за политичката криза околу Хонг Конг.

Трамп во твит изјави дека има „нема сомневања“ дека Си може да го реши проблемот во Хонг Конг на хуман начин. Тој, исто така, ги поврза протестите со трговскиот договор на САД со Пекинг, во услови на економски тензии меѓу двете сили.

„Секако дека Кина сака договор. Нека прво човечки соработуваат со Хонг Конг!“, Напиша Трамп на Твитер, јави Би-Би-Си.

Неговите коментари доаѓаат по неколкунеделните бурни про-демократски протести во специјалниот административен регион во Кина, предизвикани од контроверзниот акт за екстрадиција. Критичарите стравуваат дека законот ќе го стави Хонг Конг под поголема кинеска контрола.

Иако законот во моментот е суспендиран, протестите се развија во пошироко про-демократско движење.

Во меѓувреме, американскиот советник за безбедност Џонсон Болтон ја предупреди Кина да постапува внимателно во Хонг Конг,затоа што луѓето во Америка се сеќаваат на плоштадот Тијанамен.

„Повторувањето на воената акција на студентските протести во 1989 година во Кина би била голема грешка“, рече Болтон.

На прашањето дали Соединетите држави имаат намера да направат нешто околу ситуацијата, Болтон повика на намалување на тензиите.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“