16 Декември, 2018
0.3743
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

ТРАНСАКЦИЈА НА ДЕЦЕНИЈАТА: Кинезите вложуваат во најголемиот руски нафташ

Објавено во: Економија 12 Март, 2018

Кинеската фирма „Huarong Aset Menagment“ под контрола на државата , купила 36,2 отсто удел во бизнис единицата на приватното претпријатие CEFC „China Energy“.

Преку таа компанија CEFC спроведува стекнување на удели во рускиот нафтен гигант „Росњефт“ во вредност од 9,1 милијарда долари.

Huarong е под контрола на кинеското министерство за финансии. 

CEFC Energy минатиот септември ги најави плановите за купување на 14,16 отсто од акциите во „Росњефт“  од Glenkor и фондот Katar Investment Otoriti (KIA). 

Во рамки на долгорочниот договор „Росњефт“ и CEFC Energy во 2017 година потпишале договор за испораки на нафта, според кои руската компанија ќе го снабдува CEFC со 60,8 милиони тони нафта годишно до 2023 година.

Договорот опфаќа развој на истражувачки и производни проекти во Сибир. Две компании планираат да соработуваат и во области на преработка, петрохемиско производство и тргување со сирова нафта.

Можеби ќе ве интересира

Во кои градови губите најмногу време во сообраќајниот метеж

Во кои градови губите најмногу време во сообраќајниот метеж

Сугарески: Пругата е готова, македонската и грчката железница нека утврдат нова линија

Сугарески: Пругата е готова, македонската и грчката железница нека утврдат нова линија

Колку пари вртат адвокатите кои бранат обвинети од СЈО?

Колку пари вртат адвокатите кои бранат обвинети од СЈО?

Во иднина ќе нема кој да им намести плочки, цевки и плакари на Македонците

Во иднина ќе нема кој да им намести плочки, цевки и плакари на Македонците

Самсоненко ќе финансира и понатаму, барем засега

Самсоненко ќе финансира и понатаму, барем засега

Само мал дел македонски трговски марки ќе бидат опфатени од Преспанскиот договор

Само мал дел македонски трговски марки ќе бидат опфатени од Преспанскиот договор

Цената на нафтата ги изненади сите

Цената на нафтата ги изненади сите

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: И оваа земја е економска сила во ЕУ

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: И оваа земја е економска сила во ЕУ

МОДНИОТ ГИГАНТ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Во каков бизнис влегува „Луј Витон“

МОДНИОТ ГИГАНТ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Во каков бизнис влегува „Луј Витон“