23 Јуни, 2018
0.3943
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ТРАНСАКЦИЈА НА ДЕЦЕНИЈАТА: Кинезите вложуваат во најголемиот руски нафташ

Објавено во: Економија 12 Март, 2018

Кинеската фирма „Huarong Aset Menagment“ под контрола на државата , купила 36,2 отсто удел во бизнис единицата на приватното претпријатие CEFC „China Energy“.

Преку таа компанија CEFC спроведува стекнување на удели во рускиот нафтен гигант „Росњефт“ во вредност од 9,1 милијарда долари.

Huarong е под контрола на кинеското министерство за финансии. 

CEFC Energy минатиот септември ги најави плановите за купување на 14,16 отсто од акциите во „Росњефт“  од Glenkor и фондот Katar Investment Otoriti (KIA). 

Во рамки на долгорочниот договор „Росњефт“ и CEFC Energy во 2017 година потпишале договор за испораки на нафта, според кои руската компанија ќе го снабдува CEFC со 60,8 милиони тони нафта годишно до 2023 година.

Договорот опфаќа развој на истражувачки и производни проекти во Сибир. Две компании планираат да соработуваат и во области на преработка, петрохемиско производство и тргување со сирова нафта.

Можеби ќе ве интересира

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Месечен раст на нето-платите

Месечен раст на нето-платите

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница