24 Јули, 2019
0.0173

ТРАУМА МИ Е ВЕНЕЦОТ ШТО МИ ГО ДОНЕСОА НА ВРАТА: Интервју Амернис Нокшиќи-Јовановска

Објавено во: Стил 05 Септември, 2018

Притисоци имаше од сите страни, но, за мене најтрауматично искуство е венецот што ми го донесоа на врата. Не би му посакала на никој такво искуство. Справување нема, надлежните се уште го немаат најдено виновникот

Една од најангажираните и најхаризматичните наши актерки, еднакво успешна и во театарот и пред Тв камерите. Амернис Нокшиќи-Јовановска, може да се пофали со над 50 улоги во театар, на ТВ и на филм. Несудена балерина, а сега вработена во Албанскиот театар и паралелно ангажирана и во други театари, Амернис вели дека со добра организација на секој ангажман може да му се посвети. Добитничка е на повеќе државни и меѓународни награди за најдобро актерско остварување: за најдобра женска главна улога во филмот „Сакав да го видам сонцето“, за најдобра споредна женска улога во претставата „Кабаре“ на Фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, награда за најдобра главна женска улога за претставата „Прст“, и на „Војдан Чернодрински“ и на меѓународниот фестивал „Flaka e Janarit“ во Косово... Нејзината најголема среќа е семејството, ќерките Бора и Каја, и сопругот, познатиот новинар Борјан Јовановски. Во приказната за Женски магазин, Амернис отворено зборува за актерските, но и за личните предизвици и препреки. 

Целиот текст читајте го на ЖЕНСКИ МАГАЗИН, ТУКА.

Можеби ќе ве интересира

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

Ризичен, ама во центар на внимание: Стилот на Александар Кирацовски

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

Живеј пред да умреш

Живеј пред да умреш

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот