19 Август, 2018
0.3031
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Треба ли да се подготвиме за уште една финансиска криза?

Објавено во: Економија 19 Февруари, 2018

Започнете со подготовка за следната финансиска криза уште сега. 

Потребни ни се мерки за ограничување на веројатноста за неуредни пазарни процеси во следната криза, пишува Фајненшл тајмс. 

Глобалната монетарна политика е „ултра-лесна" многу години. Сепак, станува јасно дека сега е фатена во „замка“ со долгови од сопствените одлуки.

Продолжувањето на тековната монетарна патека е неефективно и станува опасно. Но, секој пресврт, исто така, вклучува и големи ризици. Шансите за уште една криза продолжуваат да растат.

Тековната монетарна политика носи со себе закана од инфлација. И со оглед на недостигот на разбирање на економистите за нивото на „потенцијал" од самиот инфлациски процес, тој лесно може да излезе од контрола.

Сепак, инфлацијата не е единствената опасност. Прво, соодносот на долг им е дозволено да расте со децении, дури и по почетокот на кризата. Покрај тоа, додека пред кризата ова беше првенствено проблем на напредните економии, оттогаш отиде глобално. Второ, толеранцијата на преземањето ризици ја загрозува идната финансиска стабилност, како и стеснувањето на профитните маржи за многу традиционални финансиски институции. Трето, несоодветното распоредување на вистинските ресурси од страна на банките и другите финансиски институции е поттикнато од ова монетарно опкружување. Со пазарите кои не можат да ги распределат ресурсите правилно, поради активностите на централните банки, веројатноста дека зголемувањето на обврските за задолжување нема да се почитува, драстично се зголеми.

Нормализирањето на монетарната политика, исто така, носи значителни ризици. Јасно е дека зајакнувањето на глобалната економија е под знак прашалник.  Сепак, во таква ситуација, зголемените инфлациски притисоци, најверојатно, ќе доведат до затегнување на монетарната политика, што би можело да има дестабилизирачки ефекти.

Можеби најважно е потребата владите и меѓународните форуми да ги ревидираат постапките за банкрот. Долгот што не може да се сервисира нема да се сервисира.

Далеку подобро е да се подготвиме за најлошото, дури и да се надеваме на најдоброто.

Можеби ќе ве интересира

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Дали доларот навистина пропаѓа?

Дали доларот навистина пропаѓа?

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

ТРАМП ПОВТОРНО СО „УДАР“ КОН ТУРЦИЈА НА ТВИТЕР: Лирата во пад

ТРАМП ПОВТОРНО СО „УДАР“ КОН ТУРЦИЈА НА ТВИТЕР: Лирата во пад

Како „Комунална хигиена“ врти милиони евра од наплата за одржување на чистотата во Скопје

Како „Комунална хигиена“ врти милиони евра од наплата за одржување на чистотата во Скопје