20 Октомври, 2019
0.0180

Тргнал во Рим, завршил во Германија

Објавено во: Свет 28 Мај, 2019

Тргнал за Рим, па завршил во Германија. Пензионер слепо ја следел навигацијата, па завршил на погрешно место.

Британски возач на возраст од 81 година тргнал на патување во Рим, за да го посети Ватикан, вклучил сателитска навигација и почнал да ја следи.

Меѓутоа, тој по грешка напишал „Ром“ наместо „Роме“ па навигацијата го однела во западна Германија. Таму имало мало место наречено Ром.

Кога навигацијата го известила дека стигнал да одредиштето, тој излегол од автомобилот за да го види Колосеиумот, но единствено што можел да види е една улица од ова мало место и селска куќа.

При ова патешествие тој заборавил да ја крене рачната кочница, по што неговиот автомобил тргнал назад и удрил во знак на кој пишувало Ром.

На тој начин се дознало за неговата авантура, а локалната полиција го нашла човекот на 1.500 километри далечина од Рим. 

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Падна договор за Брегзит

Падна договор за Брегзит