09 Декември, 2023
0.0280

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

Објавено во: Балкан 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Полски автобус кој сообраќал од град во близина на Варшава за Меѓугорје вчера во 5 часот и 20 минути удрил во канал на автопатот од Вараждин кон Загреб, а во страшната несреќа загинале 12 патници. Несреќата се случила во близина на градот Брезина, а ниту еден од 43-те патници не избегал неповреден. Единаесет Полјаци загинале на лице место, еден починал во болница во Загреб, а неколкумина се борат за живот.

Една од патничките во автобусот прва ја пријавила несреќата со мобилен неколку минути откако автобусот едноставно „излетал“ од патот, по што на лице место пристигнале бројни возила за итна помош. 

Шефот на противпожарната служба од Брезнички Хум, Иван Иванчан, вели дека вакви ужаси не видел во својата повеќедецениска кариера.

- Тоа беше како хорор филм. Возачот прелетал низ прозорецот, од целосно уништениот автобус се слушаа врисоци, а мртви тела лежеа на патот. Во автобусот немало деца, туку верници кои сакале да го посетат Меѓугорје, кое е оддалечено речиси 2.000 километри од Полска - кажал Иванчан.

Бројни амбулантни возила ги пренеле ранетите во блиските болници во Вараждин и Чаковец, а најтешките случаи во КБЦ Ребро во Загреб. Инспекторите не сакаа веднаш по несреќата да потврдат дали автобусот слетал на најсовремениот автопат поради замор на возачот, но изгледа најверојатно.

На тој дел од патот нормално нема сериозни сообраќајни незгоди бидејќи се работи за модерен автопат со сета потребна сигнализација. Останува истражителите да ги утврдат околностите кои довеле до страшната несреќа, бидејќи се чини дека автобусот со полна брзина удрил во ѕидот. Специјалците го подигнале искршениот автобус за да утврдат како точно се случила несреќата. На првата снимка се гледа дека автобусот удрил во каналот и бил затрупан речиси десетина метри во земјата.

Иако во последно време ослабна интересот на верниците од цела Европа да дојдат во Меѓугорје, сепак има многу кои го посетуваат местото кое Католичката црква не сака да го прогласи за свето место, каде што се појави „Богородица“.

Фактор веќе објави дека меѓу загинатите имало и свештеници и калуѓерки. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ