19 Февруари, 2019
0.4108
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Трговците затекнати-што се случува со швајцарскиот франк

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2019

Доларот зајакнал поради растот на загриженоста дека преговорите помеѓу САД и Кина нема да го ублажат трговскиот спор меѓу најголемите светски економии.

Швајцарскиот франак доживеа краткотраен мини „колапс“.

Краткорочниот пад на франкот од 1,0 отсто ги шокираше тргувачите со валути во текот на трговската сесија во Азија во понеделникот.

Швајцарската валута во 2015 година зајакна за дури 30 отсто откако Швајцарската централна банка го изненади пазарот со укинување на фиксниот курс на франкот кон еврото. Во понеделникот, франкот падна 0,2 отсто на 1,002 франци за долар.

Од друга страна, доларот бележи раст осми ден по ред. Доларскиот индекс, кој ја покажува неговата вредност спрема шест конкурентски валути, пораснал за 0,2 отсто на 96,83 поени.

Еврото незначајно паднал во онднос на доларот, на 1,1315 долари.

Еврото се соочи со притисок имајќи предвид дека приносите на обврзниците на најважните европски економии ги допреле најниските вредности во последните две години.

Единствената валута од почетокот на месецот изгубила 2,5 проценти.

Можеби ќе ве интересира

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?