23 Октомври, 2019
0.0218

Три балкански земји на листата најубави во светот

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2019

Три држави од регионот се најдоа на листата најубави во светот.

„CONDÉ NAST TRAVELLER“, светски признато списание за патување, на својот попис од 40 најубави земји на светот ставил и три балкански држави.

Трите балкански држави се Хрватска, Црна Гора и Словенија кои се заедно на листата со едни од најубавите светски дестинации како што се Нов Зеланд, Костарика, Австралија, Кенија, Тајланд, Јапонија и многу други.

Во својот прилог тие Хрватска ја опишале како земја со „брановидни полиња и бели сончеви плажи“.

Словенија ја нарекле како земја која „има сè да понуди“ - од Алпите преку езерото Блез до „прекрасните зелени шуми“.

Подеднакво ги воодушевила и Црна Гора за која се согласиле со зборовите на поетот Џорџ Гордон Бајрон кој ја опишал како „најубавата средба на земјата и морето“. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ОД ТИРАНА: Се претставиле како новинари, и сакале да извршат напад

ДЕТАЛИ ОД ТИРАНА: Се претставиле како новинари, и сакале да извршат напад

„МИНИ ШЕНГЕН“: Албанија ќе се повлече ако не се вклучи и Косово

„МИНИ ШЕНГЕН“: Албанија ќе се повлече ако не се вклучи и Косово

ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЌЕЛИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: Тирана избегна напад

ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЌЕЛИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: Тирана избегна напад

Албин Курти нема да поддржува ниту една партија во Македонија

Албин Курти нема да поддржува ниту една партија во Македонија

Мицотакис: Нема да ја внесувам Грција во авантури поради Преспанскиот договор

Мицотакис: Нема да ја внесувам Грција во авантури поради Преспанскиот договор

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

ПО ФРАНЦУСКОТО ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА: Дали српските граѓани ќе се обесхрабрат?

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор