15 Октомври, 2018
3.2972
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

Три деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд ќе добијат државјанство

Објавено во: Свет 10 Август, 2018

Три деца и тренерот кои беа дел од олимпискиот фудбалски тим кои беа заглавени во пештера во Тајланд, во среда ќе добијат државјанство, бидејќи до сега имаа статус на апатриди.

Четворицата до сега беа апатриди и не беа државјани на ниту една земја, па поради ваквиот статус беа скратени од некои основни права.


Апатридите во Тајланд немаат право на глас, купување земјиште, легално вработување, а не можат ни слободно да се движат каде сакаат. Во Тајланд со ваков статус се 488.105 регистрирани лица, а нивниот вистински број се претпоставува дека е околу 3.5 милиони.

Децата на возраст од 11 до 17 години и нивниот 25 годишен тренер на 23-ти јуни заглавија во пештера, а целиот свет ја пратеше нивната мисија за спасување, која заврши успешно.Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Поплави „покосија“ две европски земји - загинаа над 10 луѓе

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

„Зелените“ партии најголеми победници од три избори во Европа за еден викенд

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

БАЛОН НАД БЕРЗИТЕ: Се заканува криза која ќе биде „многу поболна“

Меркел е „казнета“

Меркел е „казнета“

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија

Утре ЕУ ќе расправа за Македонија

(ВИДЕО) Пасторот Брансон се молеше со Трамп откако „се спаси“ од Турција

(ВИДЕО) Пасторот Брансон се молеше со Трамп откако „се спаси“ од Турција

СУДИР НА СЛАВНИ АРГЕНТИНЦИ: Марадона без пардон открива што прави Меси пред секој натпревар

СУДИР НА СЛАВНИ АРГЕНТИНЦИ: Марадона без пардон открива што прави Меси пред секој натпревар

(ВИДЕО) ИЛЈАДНИЦИ СЕ СОБРАА ВО БЕРЛИН: Против што се протестира во Германија?

(ВИДЕО) ИЛЈАДНИЦИ СЕ СОБРАА ВО БЕРЛИН: Против што се протестира во Германија?

(ВИДЕО) ГО УРЕДУВАЛ ПЛАКАРОТ, ПА ВО КАПУТОТ НАШОЛ ЛИВЧЕ: Токму тоа го направило милионер!

(ВИДЕО) ГО УРЕДУВАЛ ПЛАКАРОТ, ПА ВО КАПУТОТ НАШОЛ ЛИВЧЕ: Токму тоа го направило милионер!