20 Август, 2018
0.6107
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Три деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд ќе добијат државјанство

Објавено во: Свет 10 Август, 2018

Три деца и тренерот кои беа дел од олимпискиот фудбалски тим кои беа заглавени во пештера во Тајланд, во среда ќе добијат државјанство, бидејќи до сега имаа статус на апатриди.

Четворицата до сега беа апатриди и не беа државјани на ниту една земја, па поради ваквиот статус беа скратени од некои основни права.


Апатридите во Тајланд немаат право на глас, купување земјиште, легално вработување, а не можат ни слободно да се движат каде сакаат. Во Тајланд со ваков статус се 488.105 регистрирани лица, а нивниот вистински број се претпоставува дека е околу 3.5 милиони.

Децата на возраст од 11 до 17 години и нивниот 25 годишен тренер на 23-ти јуни заглавија во пештера, а целиот свет ја пратеше нивната мисија за спасување, која заврши успешно.Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините