12 Ноември, 2019
0.0162

ТРИ ДЕЦЕНИИ ОД БЕРЛИНСКИОТ ЅИД: Ова е делот кој заостанува

Објавено во: Економија 07 Ноември, 2019

Берлинскиот ѕид три децении ја делел Германија. 

Но, овој јубилеј Германците го дочекуваат во знакот на поделбите помеѓу истокот и западот. 

Денес, три децении подоцна, Британија ја напушта ЕУ, Европа се плаши од тероризам, а мигрантската криза поради војната во Сирија не запира. 

Дел од европските политичари се жалат на влијанието од Русија и Кина. 

Но, Германија денес е мотор на Европа. Градовите како Берлин, Дрезден и Лајпциг се развиваат на сите полиња. 

Сепак, руралните подрачја во источниот дел на земјата заостануваат, а тоа во крајна линија носи и политички последици. 

Во Саксонија се зголемува ксенофобијата и антимигрантското расположение

Многу Германци се жалат дека Владата премногу се залага за мигрантите, наместо да ги интегрира Германците од источниот дел. 

Можеби ќе ве интересира

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

Анѓушев се повлекува од политиката, после изборите му се враќа на бизнисот

Анѓушев се повлекува од политиката, после изборите му се враќа на бизнисот

Продажбата на „Витаминка“ порасна 10 отсто и достигна 28 милиони евра

Продажбата на „Витаминка“ порасна 10 отсто и достигна 28 милиони евра

Ангеловска го претстави предлог-буџетот: Инвестициите во човечки капитал во фокусот во 2020

Ангеловска го претстави предлог-буџетот: Инвестициите во човечки капитал во фокусот во 2020

„Падна“ договор за повисоки плати на здравствените работници

„Падна“ договор за повисоки плати на здравствените работници

Две дами на раководните позиции - менаџерски промени кај пазарниот лидер Кроациа

Две дами на раководните позиции - менаџерски промени кај пазарниот лидер Кроациа

ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Скокна минималната пензија

ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Скокна минималната пензија