19 Јуни, 2019
0.0221

ТРИ ДЕНА ПОДОЦНА: Кој е уапсен за убиството на новинарката Маринова

Објавено во: Балкан 09 Октомври, 2018

Има притворен осомничен за случајот со убиството на новинарката Викторија Маринова во Русе, пренесе Ројтерс.

По непотврдени информации, бугарските медиуми пренесоа дека тој е романски државјанин, и имал молдавски пасош.

Според наводите станува збор за човек кој живеел во блиските куќарки до местото каде што е пронајден трупот на Викторија.

Рибарите од Русе велат дека има многу бездомници, наркомани и зависници од дрога по шеталиштето.

Полицијата во моментов проверува дали ДНК од уапсениот ќе се совпадне со тоа што е пронајден во несреќата.

Човекот се движел во градот без цел и насока неколку дена. Тоа ја натерала полицијата да го држи под око.

Во моментов се прават разговори со него.

Министерството за внатрешни работи на Бугарија до сега одбива да дава официјални податоци.

Грозоморното брутално убиство на 30-годишната Викторија Маринова, беше пријавено во саботата во 14.18 часот. На телефон 112 од случаен минувач. Нејзиното тело беше откриено во грмушките покрај шеталиштето во близина на тениските игралишта во Русе.

Викторија Маринова била брутално претепана и силувана, а потоа задушена.

На локалитетот имало многу ДНК, што според истражителите значи дека злосторството не било извршено од страна на искусен убиец.

Криминалисти проверуваат дали поранешната моделка станала жртва на насилникот, кој освен што се забавувал со неа и ја ограбил.

Се поништува верзијата дека таа била нападнат од човек погоден од нејзината работа како новинар.

Исто така, не станува збор за тоа дека убиството било направено врз мотиви поврзани со нејзиниот личен живот.

Според главниот обвинител Сотир Цацаров, акциите на криминалецот кој ја допрел жената се исклучително брутални и сурови.


Фото: Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

За Ана Брнабиќ регионот сега е полош за разлика од пред неколку години

За Ана Брнабиќ регионот сега е полош за разлика од пред неколку години

Грција бара од Европа да ја вразуми Турција

Грција бара од Европа да ја вразуми Турција

Еди Рама со патики и костум се појави во Лондон

Еди Рама со патики и костум се појави во Лондон

Рот од Луксембург: Мораме да му дадеме време на Бундестагот до октомври за Северна Македонија

Рот од Луксембург: Мораме да му дадеме време на Бундестагот до октомври за Северна Македонија

Внимавајте ако патувате за Грција: Западно Нилска треска ве „демне“

Внимавајте ако патувате за Грција: Западно Нилска треска ве „демне“

Повеќе од 16.000 молњи над Загреб за два часа

Повеќе од 16.000 молњи над Загреб за два часа

(ФОТО) Невреме ја зафати и Србија

(ФОТО) Невреме ја зафати и Србија

ВНИМАВАЈТЕ: Oтровна риба каснала Србинка во Грција

ВНИМАВАЈТЕ: Oтровна риба каснала Србинка во Грција

Катругалос вели дека треба да се цени политичката волја која ја покажа Северна Македонија

Катругалос вели дека треба да се цени политичката волја која ја покажа Северна Македонија