20 Февруари, 2019
0.3306
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

ТРИ ДЕНА ПОДОЦНА: Кој е уапсен за убиството на новинарката Маринова

Објавено во: Балкан 09 Октомври, 2018

Има притворен осомничен за случајот со убиството на новинарката Викторија Маринова во Русе, пренесе Ројтерс.

По непотврдени информации, бугарските медиуми пренесоа дека тој е романски државјанин, и имал молдавски пасош.

Според наводите станува збор за човек кој живеел во блиските куќарки до местото каде што е пронајден трупот на Викторија.

Рибарите од Русе велат дека има многу бездомници, наркомани и зависници од дрога по шеталиштето.

Полицијата во моментов проверува дали ДНК од уапсениот ќе се совпадне со тоа што е пронајден во несреќата.

Човекот се движел во градот без цел и насока неколку дена. Тоа ја натерала полицијата да го држи под око.

Во моментов се прават разговори со него.

Министерството за внатрешни работи на Бугарија до сега одбива да дава официјални податоци.

Грозоморното брутално убиство на 30-годишната Викторија Маринова, беше пријавено во саботата во 14.18 часот. На телефон 112 од случаен минувач. Нејзиното тело беше откриено во грмушките покрај шеталиштето во близина на тениските игралишта во Русе.

Викторија Маринова била брутално претепана и силувана, а потоа задушена.

На локалитетот имало многу ДНК, што според истражителите значи дека злосторството не било извршено од страна на искусен убиец.

Криминалисти проверуваат дали поранешната моделка станала жртва на насилникот, кој освен што се забавувал со неа и ја ограбил.

Се поништува верзијата дека таа била нападнат од човек погоден од нејзината работа како новинар.

Исто така, не станува збор за тоа дека убиството било направено врз мотиви поврзани со нејзиниот личен живот.

Според главниот обвинител Сотир Цацаров, акциите на криминалецот кој ја допрел жената се исклучително брутални и сурови.


Фото: Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска