23 Февруари, 2020
0.0351

ТРИ РАБОТИ И ПОМОГНАА: Жена преживеа 37 часа изгубена во Егејското Море

Објавено во: Балкан 05 Ноември, 2019

Туристка изгубена на отворено море со помош на три работи кои помогнале таа да се спаси. 

Таа „преживеала јадејќи бомбони", се завиткала за да не ја изгуби топлината, и со помош на огледало сигнализирала каде е. 

Се работи за Кушила Штајн на возраст од 45 години, која е спасена по 37 часа во близина на Крит.

Таа е од Нов Зеланд и преживеала два дена пловејќи во гумен чамец во близина на Грција.  Штајн му помагала на Британецот Мајк да ја пренесе јахтата од југот на Турција до Атина. Но, во текот на патувањето, одлучила да ги „протегне нозете" и во петокот со гумен чамец тргнала кон островот Фолегандрос. Кога тргнала назад, едната весла и паднала во вода, а силниот ветар ја носел кон отвореното море.

Штајн била цели 37 часа на отворено море, а се замотала во пластични кеси за да ја задржи топлината.

Таа е искусна морнарка, па на главата ставила црвена кеса и користела огледало за да привлече внимание.

Грчката крајбрежна стража ја пронашла на 101 километар северно од Крит, најголемиот грчки остров и ја однеле во болница. 

Можеби ќе ве интересира

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?