18 Мај, 2021
0.0225

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

Објавено во: Македонија 15 Април, 2021

Во случајот со пресудата за 27 април за новинарот Горан Трпеноски, како што е познато, судијката се повикува на законската одредба според која „издавач на медиум е физичко или правно лица кое врши дејност на издавање на печатен медиум, или емитување на радио и телевизиски програми“, а дигиталните редакции не ги признава за медиуми.

На ова реагираше самиот новинар Трпеноски, во изјава за Утрински брифинг.

„За мене дека не сум новинар, сметам дека е голема навреда од судот. Бев во дигиталната редакција на СДК, претходно скоро 19 години бев во дневниот весник Вест. Сега доаѓа време да да ти речат ти не си новинар, бидејќи си работел во портал кој што според законот не е медиум. СДК е регистриран како дигитален весник. Законот е тој. Јас не се откажувам, продолжуваме на Апелација, потоа одиме во Стразбур. Се чувствувам и навреден бидејќи на 27 април да не бевме ние новинарите, немаше да бидат сегашните функционери на власт, нема сега да зборуваме. Нашата храброст и обврска да ја информираме јавноста, успеа да спречиме да не дојде до најлошото – да нема мртви“, изјави во Утрински брифинг, Горан Трпеноски.

„Јас сега би побарал од авторитетите и од Рускоска, ако не сум бил новинар, а во Собрание сум присуствувал како не новинар, тогаш што сум барал во Собрание. Сум залутал? Сум бил во организираната група, сум влегол илегално“, праша Трпеноски.

Сега е време да седнат сите новинарски здруженија, власта, опозицијата, да седнат и да направат измена. Оваа пресуда може да значи еден исчекор напред за решавање на проблем. Имаме конкретна ситуација и една небулоза. Што е можно побрзо ова прашање мора да се стави на хартија и да се реши, смета Трпеноски.

Како што е познато, основниот граѓански суд Скопје ја одби тужбата за надомест на нематеријална штета за претрпен страв и душевна болка како и за спреченост на правото за информирање при известувањето од организираниот напад на Собранието на 27 април 2017, поднесена од тогашниот новинар на САКАМДАКАЖАМ.МК, Горан Трпеноски. Во образложението на одлуката на Судот, се наведува дека САКАМДАКАЖАМ.МК не е медиум, а Трпеноски не е новинар.

Можеби ќе ве интересира

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини