24 Март, 2019
0.2448
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

ТУКА НЕ Е КРАЈОТ: Што доведе до поскапување на цигарите

Објавено во: Економија 15 Март, 2019

Пушачи - ако нешто ве натера да ги откажете цигарите тоа ќе биде нивната цена.

Нов бран поскапувања на цигарите удри по џебот на пушачите. И тоа почна од 2015 согласно новиот закон .

Пет денари поскапо пушачите ќе плаќаат по кутија цигари а согласно законот за акцизи цената на овој производ кој за некој ќе стане луксуз ќе скок и до 200 па и 300 денари.

Почнувајќи од 2017 , па се во наредните седум години цените на цигарите годишно ќе поскапуваат по четири денари.

Тоа значи дека ако во 2017та плаќавте 120 денари за кутија цигари, за осум години ќе плаќате 154 денари за истата кутија.

Можеби ќе ве интересира

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

Партиите со различни ставови за платите

Партиите со различни ставови за платите

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила