23 Јули, 2019
0.0238

ТУРБУЛЕНЦИИ НА БЕРЗИТЕ: Две валути зајакнаа

Објавено во: Економија 14 Септември, 2018

Aкциите на светските берзи синоќа беа во плус, а зајакнаа еврото и доларот. 

Германскиот индекс DAKS 30 скокна за 0.5%,  францускиот KAK 40 ја зголеми вредноста за 0.3%, а британскиот FTSE падна за 0.3%. 

На Волстрит акциите се зголемија откако Министерството за труд во август забележа блага инфлација. 

Доларот зајкна на 111,80 јени, од 111,22 јени како што беше претходно, а еврото се тргуваше за 1,1685  долари, од 1,1632 долари претходно. 

Можеби ќе ве интересира

Колку пари инкасираше директорот на најголемата македонска банка од дивиденда?

Колку пари инкасираше директорот на најголемата македонска банка од дивиденда?

Апостолска: Не потрошивме денар на лопати и панделки, а 30 компании влегоа во нови инвестиции

Апостолска: Не потрошивме денар на лопати и панделки, а 30 компании влегоа во нови инвестиции

Кој банкар од дивиденда зема 87.000 евра?

Кој банкар од дивиденда зема 87.000 евра?

И кадар на ДУИ е во игра: Борба за директорското место во МЕПСО

И кадар на ДУИ е во игра: Борба за директорското место во МЕПСО

ЦЕНИТЕ ПАДНАА: Возачи ќе точите горива поевтино

ЦЕНИТЕ ПАДНАА: Возачи ќе точите горива поевтино

МАКЕДОНИЈА СИ ГИ БРКА ПРОГРАМЕРИТЕ НАДВОР: Се „бега“ за поголема плата од Шведска до Германија и западна Европа

МАКЕДОНИЈА СИ ГИ БРКА ПРОГРАМЕРИТЕ НАДВОР: Се „бега“ за поголема плата од Шведска до Германија и западна Европа

ОВА СЕ ЦЕНИТЕ: Возачи од полноќ ќе точите поевтини горива

ОВА СЕ ЦЕНИТЕ: Возачи од полноќ ќе точите поевтини горива

Тутунопроизводителите со поддршка за спречување на нелегалното производство и трговија со тутун

Тутунопроизводителите со поддршка за спречување на нелегалното производство и трговија со тутун

Каде Алкалоид вложува 400 илјади евра?

Каде Алкалоид вложува 400 илјади евра?