27 Мај, 2022
0.0242

Турција е завеана, вакви снежни врнежи немало 70 години

Објавено во: Балкан 25 Јануари, 2022

Турција e затрупана со снег. 

Вакви обилни снежни врнежи немало во  последните 70 години. „Туркиш ерлајнс“ вчера најави откажување на 36 редовни летови до и од аеродромот во Истанбул и 31 редовен лет до и од меѓународниот аеродром „Сабиха Ѓокчен“ во Истанбул поради лошите временски услови.

Во Истанбул снежните врнежи се очекува да продолжат и до средината на неделата. Е-скутерите се забранети за сообраќај, додека куририте со мотоцикли, кои играат клучна улога во испораката на храна и основните предмети за време на лошите временски услови,  добија забрана за сообраќај. Два дена се затворени и универзитетите. Инвалидите и бремените државни службеници се пуштени на административно отсуство во градот. 

фото АА

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор