13 Август, 2020
0.0382

Турција ќе добие пари од ЕУ за бегалците

Објавено во: Балкан 11 Декември, 2019

Европската Унија на Турција ќе додели 6 милијарди евра за бегалците. 

Ова е според договорот склучен во 2016 година.

Од Европската Комисија истакнале дека досега се исплатени 2.7 милијарди евра. Другата преостаната сума од 4.3 милијарди евра, веќе е договорено да се исплати реку агенците кои помагаат во реализирање на договорот.

Во замена за финансирањето и другите работи, Анкара во 2016 година се согласи да ги спречи мигрантите и бегалците кои се обидуваа да стигнат до европските земји.

Последните месеци Анкара ја повика Европската Унија, да ги зголеми своите фондови, додека се жалеше дека ветуваните пари не се предадени и се закани дека ќе ги отвори портите за бегалците.

Турција е земјата со најголем број на бегалци во светот. Таа има милиони бегалци во своите граници, вклучувајќи ги тука и 3.6 милиони луѓе кои се со потекло од Сирија.

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција